Nic dla siebie, wszystko dla innych – pomnik odsłonięty

Dziś oficjalnie i uroczyście odsłonięty został pomnik dr Antoniego Fortunata Troczewskiego, znajdujący się przy byłej willi doktora. Na uroczystość przyszło wielu mieszkańców miasta, nie tylko zainteresowanych historią, ale także przechodniów.

Wartę wystawili uczniowie dwóch szkół: Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego i I Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie im. Gen. J. H. Dąbrowskiego, którą to placówkę dr Troczewski… założył 111 lat temu. Uczniowie ,,Dąbrowszczaka” dziś rano pojechali do Warszawy, by pobrać z Grobu Nieznanego Żołnierza ogień niepodległości i tym ogniem uświetnili uroczystość.

 – Można powiedzieć, że dr Troczewski z mieszkańców tego miasta zbudował prawdziwe społeczeństwo – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna w specjalnym przemówieniu. – Z inicjatywy doktora powstały w Kutnie, między innymi, Towarzustwo Dobroczynności, Towarzystwo Muzyczno-Dramatyczne, Stowarzyszenie Krajoznawcze, spółdzielnia ,,Kutnowianka”, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej. Dr Antoni Troczewski miał ogromny wpływ na rozwój miasta pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym.

Wzruszenia nie kryła także praprawnuczka Antoniego i Lubomiry Troczewskich: Anna.

– Nie myślałam, że Święto Niepodległości spowoduje, że przyjadę do Kutna – mówiła praprawnuczka doktora. – To bardzo wzruszająca dla mnie chwila.

Także profesor Marian Molenda, autor pomnika, z trudem tłumił wzruszenie.

– To kutnowski pomnik, choć wykonany przez człowieka, który z Kutna nie pochodzi – mówił prof. Marian Molenda. – Pochodzę z lubelskiego, mieszkam w Nysie, ale ten pomnik jest dla mnie jak… dziecko.

Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, a pod pomnikiem złożono kwiaty.

W życiu doktor Troczewski kierował się zasadą: nic dla siebie, wszystko dla innych to obowiązek patriotyczny polskiego inteligenta”. Trudno nie westchnąć: gdyby tak było i dzisiaj…

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *