Za nami zmiana czasu. Może po raz ostatni?

Czas letni w Polsce został wprowadzony w 1977 roku. Od tego czasu w nocy z ostatniej soboty na niedzielę w marcu i październiku przestawiamy zegary o godzinę. Gdy czas letni był wprowadzany tłumaczono nam, że wiążą się z tym oszczędności energetyczne. Dziś wiemy już, że tych oszczędności za wiele nie było. Za to każdy z nas przez kilkanaście dni po zmianie czasu czuje się źle.

Ale narzekamy nie tylko w Polsce, bowiem czas letni obowiązuje w całej Unii Europejskiej i mieszkańcy wielu krajów tak samo źle jak my znoszą przestawianie zegarków. Zmiany czasu wprowadzono dyrektywą UE 2000/84/EC. Oznacza to, że żaden z krajów członkowskich nie może decydować samodzielnie o tym, czy na jego terytorium będzie obowiązywał czas letni czy nie. Wszystkie kraje unii muszą mieć takie same regulacje prawne w tym zakresie.

W ubiegłym roku posłowie PSL zwrócili uwagę w polskim parlamencie na niekorzystny wpływ czasu letniego. Ale nie tylko Polacy są niezadowoleni. W Finlandii petycja w sprawie zniesienia czasu letniego została podpisana przez 70 tys. osób. Ponieważ niezadowolenie ze zmiany czasu jest znaczne, Komisja Europejska zadeklarowała w lutym, że jest gotowa zająć się ponownie kwestią zmiany czasu, nie wykluczając nowelizacji dyrektywy w tej sprawie.

Komisja jest gotowa ponownie rozpatrzyć sprawę czasu letniego w oparciu o wszystkie dostępne dowody, a także materiały przekazane przez Parlament Europejski, parlamenty krajowe oraz państwa członkowskie – mówiła w lutym rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów.

Krytycy zmiany czasu wskazują, że przestawianie zegara dwa razy w roku o godzinę powoduje rozregulowanie organizmu i może powodować problemy zdrowotne zwłaszcza u dzieci i starszych osób.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *