Alert pogodowy – będzie piekielnie gorąco

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami. W województwach południowych wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia, a w woj. łódzkim – drugiego. Co zrobić, gdy dopiecze nam gorąco?

Po zimnym lipcu szykuje się upragniony ciepły początek sierpnia. Zgodnie z zapowiedziami meteorologów, gorąco będzie przez cały tydzień.

Ostrzeżenie dla województwa łódzkiego:

  • W niedzielę i poniedziałek prognozuje się temperaturę maksymalną od 29 do 31 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek od 19 do 21 stopni Celsjusza.
  • We wtorek prognozuje się temperaturę maksymalną od 33 do 35 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę wyniesie od 22 do 24 stopni Celsjusza.
  • W środę i czwartek prognozuje się temperaturę maksymalną od 30 do 32 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek wyniesie od 18 do 19 st. C.
  • Ostrzeżenia obowiązują od godziny 14 w niedzielę do czwartku do godziny 19.

Jak przetrwać nadchodzące gorące dni?

Dietetycy są zgodni, że w gorące dni najbardziej zagraża nam odwodnienie. Dlatego też koniecznie musimy dbać zwłaszcza o tych, którzy nie upominają się o wodę do picia – to przede wszystkim dzieci, które podczas zabawy nie myślą o tym, że chce im się pić i ludzie starsi, którzy także najczęściej zbyt późno zwracają uwagę na to, że czują pragnienie.

Ile wody potrzebujemy? Ocenia się, że w przeciętny dzień każdy z nas potrzebuje około 30 ml na każdy kilogram swojej wagi. Kawy i czarnej herbaty w ten bilans nie możemy wliczyć, gdyż obie mają działanie… odwadniające.

Naukowcy policzyli, że w godzinach największego nasłonecznienia okna skierowane na południe oddają do środka mieszkania ciepło o mocy prawie 200 W z metra kwadratowego szkła. Grzeją wszystkie włączone sprzęty elektryczne, ba, nawet lodówka działa jak piec – oczywiście na zewnątrz.

Gdy więc robi się bardzo gorąco warto zasłonić w ciągu dnia rolety. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa, niż w domu – nie warto otwierać okien.

Jeśli mamy możliwość ocienienia balkonu – warto to zrobić. Czy będzie to prawdziwa markiza czy tylko rozwieszone prześcieradło lub obrus – spełni swoją rolę znakomicie.

Jeśli włączamy wentylator – ustawmy przed nim butelki z zamrożoną wodą.

I… pamiętajmy o zwierzętach. Miska z chłodną, czystą wodą dla każdego czworonoga to po prostu nasz obowiązek.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *