Nadchodzą upały. Dlaczego mogą być niebezpieczne?

Na najbliższe dni meteorolodzy zapowiadają pierwsze tegoroczne upały. Choć prognoza ostrzeżeń nie obejmuje województwa łódzkiego, to jednak na mapie pogody upałem zagrożone są miejsca tuż za granicami naszego powiatu, a to oznacza, że i w Kutnie może w środę i czwartek być naprawdę gorąco.

Policja apeluje o zachowanie najwyższej ostrożności w związku z upałami.

Policja radzi: 

Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach – nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!

Nie zapominajmy też o zwierzętach – one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

Jadąc w słoneczny dzień po suchej drodze kierowca czuje się bezpieczniej. Często pozwala sobie na ryzykowną jazdę i znaczne przekraczanie prędkości. Pamiętajmy  !!! Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta zmęczenie, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji.  Wyruszając w podróż  kierowcy powinni pamiętać o odpowiednim chłodzeniu wnętrza samochodu.  W autach wyposażonych w klimatyzację wskazane jest jej używanie w czasie jazdy, tak aby temperatura wewnątrz była kilka stopni niższa od temperatury otoczenia.  W samochodach  bez klimatyzacji powinno się korzystać z wentylacji lub uchylać okna.  Podczas podróży powinniśmy zaplanować postoje i oczywiście zadbać o wodę do picia.

Wysokie temperatury sprawiają, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
  •     Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  •     Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
  •     Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  •     Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
  •     Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
  •     Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
  •     Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
  •     Pamiętajmy, że podczas naszego wypoczynku – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *