Mieszkania – tak, ale nie za każdą cenę

Po raz drugi ogłoszono przetarg na budowę dwóch bloków przy ul. Siemiradzkiego – foto: TBS

Zarządzanie zasobami mieszkaniowymi było jedną z ciekawszych spraw, o których rozmawiali podczas sesji kutnowscy radni. Okazuje się, że popyt na mieszkania w Kutnie nadal jest duży, ale…

Dwie główne firmy zajmujące się budową mieszkań i zarządzaniem budynkami kłopotów ze zbytem nowych czy wręcz dopiero planowanych lokali nie mają. Chodzi oczywiście o RSM PIONIER, gdzie mieszka prawie połowa mieszkańców Kutna i Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które jest spółką miejską. Jednak pojawił się nowy problem – ceny prac budowlanych wystrzeliły w górę.

– Drugi raz ogłoszony jest przetarg na budowę dwóch budynków przy ul. Siemiradzkiego – mówił Jacek Urbaniak, prezes TBS. – Planujemy w przyszłym roku rozpoczęcie budowy kolejnego budynku na osiedlu Graniczna. W dalszych planach jest także zagospodarowanie terenu przy ul. Bema. Ale… jeśli ceny robót budowlanych będą tak wysokie jak teraz, to być może trzeba będzie plany opóźnić i poczekać na bardziej realne propozycje cenowe.

Nie jest bowiem sztuką zgodzić się na wysoki koszt budowy budynku w formule TBS – im wyższe koszty budowy, tym założona partycypacja może się okazać mniejsza, a tym samym czynsz może być znacznie wyższy od zaplanowanego. To dlatego warto trzymać się założeń kosztorysowych.

W sukurs Jackowi Urbaniakowi przyszedł Krzysztof Matusiak, radny miejski i wiceprezes RSM PIONIER.

– My w tej chwili budujemy blok Łąkoszyn Plus, ale formalności załatwialiśmy w pierwszej połowie 2017 roku – mówi Krzysztof Matusiak. – A w drugiej połowie roku ceny wystrzeliły w górę. Moim zdaniem potrzebna jest ostrożność w inwestycjach, aby nie narazić ludzi na zbyt wysokie koszty. Może powtórzyć się sytuacja z 2008 roku i bańka wyśrubowanych cen pęknie.

Podobnego zdania jest także Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna.

– Musimy troszkę ,,schłodzić rynek” – dodaje wiceprezydent. – Ceny szaleją, a to nie jest dobry czas, by podejmować strategiczne decyzje w sprawie budowy mieszkań. Budowa mieszkań jest ważna, ale nie za każdą cenę.

foto: TBS

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *