Mały ZUS dla małych firm. Zgłoszenia do 8 stycznia

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowej ulgi, tzw. małego ZUS – dotyczy to tych osób, które z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej mają niewielkie przychody.

– Przedsiębiorcy, którzy chcą opłacać niższe składki mają czas do 8 stycznia 2019, żeby zgłosić ten fakt do ZUS! – informuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Kto może skorzystać z możliwości opłacania ,,małego” ZUS-u? Tylko ci przedsiębiorcy, których przychód z tytułu działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, jeśli prowadzili ją przez cały rok, nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (np. w 2018 r. kwoty 63000 zł = 30×2100 zł). Jeśli działalność prowadzona była krócej w 2018 roku – kwota jest odpowiednio mniejsza.

Z ,,małego ZUSu” nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzili w 2018 działalność gospodarczą krócej niż przez 60 dni.

Przykłady tego, kto może skorzystać i jakie dokumenty będą potrzebne, aby skutecznie zgłosić do ZUS zmianę sposobu opłacania składek znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zus.gov.pl .

O czym przede wszystkim trzeba pamiętać? – o zachowaniu terminu, zgłosić chęć opłacania ,,małego” ZUS-u można tylko do 8 stycznia 2019 roku. ,,Mały” ZUS ma także wady – jeśli zdarzy się nieszczęście i będziemy musieli skorzystać na przykład z zasiłku chorobowego, będzie on naliczany od niskiej podstawy, od której opłacamy ,,małe” składki.

Przy ,,małym” ZUSie podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2019 r. dla tych osób jest zadeklarowana kwota, nie niższa niż 675 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2019 r.) . W takim wypadku składka na ubezpieczenia społeczne wcześniej wymienionych osób nie może być niższa od kwoty:

  • 131,76 zł  /tj. 19,52%/ – na ubezpieczenie emerytalne,
  • 54,00 zł  /tj. 8%/ – na ubezpieczenia rentowe,
  • 16,54 zł  /tj. 2,45%/ – na ubezpieczenie chorobowe.

Ulga nie obejmuje tak zwanej składki zdrowotnej. Jeszcze w tej chwili nie wiadomo, jakiej wysokości będzie obowiązywała składka w 2019 roku, choć… ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą już od 1 stycznia podlegają składce o nowej wartości. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ocenia, że w całym kraju z mniejszego ZUS-u może skorzystać nawet 800 tysięcy osób.

Kto się nie skusi na opłacanie niższego ZUS-u musi się liczyć z wyższymi opłatami niż w 2018 roku.

Za miesiące styczeń – grudzień 2019 r. ,,normalna” składka na ubezpieczenia społeczne nie może być niższa od kwoty:

  • 558,08 zł  /tj. 19,52%/ – na ubezpieczenie emerytalne,
  • 228,72 zł  /tj. 8%/ – na ubezpieczenia rentowe,
  • 70,05 zł  /tj. 2,45%/ – na ubezpieczenie chorobowe.

Oznacza to, że płacąc normalny ZUS, za ubezpieczenia społeczne zapłacimy aż 904,60 zł (z ubezpieczeniem chorobowym).

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *