Od lutego: kolejne dotacje do wymiany pieców

Jacek Boczkaja pokazuje ulotkę, która już niedługo trafi do skrzynek pocztowych przy domkach jednorodzinnych

Od lutego miasto znów będzie dofinansowywać wymianą pieców na ekologiczne. Wszystko to w trosce o jakość powietrza w Kutnie.

 – Warunki będą takie same jak do tej pory: chodzi o wymianę kotłów węglowych ekologicznymi źródłami ciepła – mówi Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna ds. inwestycyjnych. – Mogą to być pompy ciepła lub ogrzewania gazowe, elektryczne, olejowe czy też nowoczesne urządzenia grzewcze z podajnikiem automatycznym na biomasę lub węgiel klasy piątej.

Osoby wymieniające u siebie ogrzewania na ekologiczne będą mogły złożyć wniosek o dofinansowanie takiej domowej inwestycji do 50% kosztów, niw więcej jednak niż w kwocie 3 tysiące złotych.

– W 2016 roku dofinansowanie dostało 29 osób, w roku minionym już 81 – mówi Jacek Boczkaja. – Po zlikwidowaniu kotłowni osiedlowych, największy problem z zanieczyszczeniami uwalnianymi do środowiska ze spalinami jest na osiedlach domków jednorodzinnych. Przygotowaliśmy ulotkę, która trafi do skrzynek pocztowych wraz z zawiadomieniem o podatkach i zachęcamy do składania wniosków o dofinansowanie.

Domowe piece i lokalne kotłownie stanowią źródło zanieczyszczeń – jest to tak zwana ,,niska emisja”. Najwięcej zanieczyszczeń emitują stare piece na paliwa stałe. Do powietrza, wraz z zanieczyszczeniami trafiają: tlenki azotu, dioksyny, metale ciężkie, tlenki węgla, pyły zawieszone PM10 i PM 2,5, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i dwutlenek siarki. Jeśli gdzieś do spalenia trafiają ,,resztki” zawierające plastiki (czego robić nie wolno) zanieczyszczeń jest jeszcze więcej.

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *