Od lipca: Rewolucja w rozkładzie autobusów MZK

To będzie prawdziwa rewolucja w rozkładzie jazdy autobusów MZK. Zmiany są przygotowywane po to, aby więcej z nas korzystało z komunikacji miejskiej.

We wtorek odbyła się sesja nadzwyczajna w sprawie zatwierdzenia przez radnych nowych stawek biletów komunikacji miejskiej w Kutnie. Cena biletów jednorazowych nie ulegnie zmianie, ale tańsze będą bilety miesięczne. Wszystko po to, abyśmy chętniej jeździli autobusami.

– Chcemy, aby zmiany weszły od lipca – mówi Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. – Najpierw chcieliśmy to wprowadzić od stycznia, potem od drugiego kwartału, ale ostatecznie padło na lipiec. I chyba dobrze, bo jeśli będą jakieś problemy, to do czasu rozpoczęcia roku szkolnego będzie można wprowadzić dodatkowe zmiany.

Zmiany dotyczą nie tylko biletów, ale przede wszystkim tras autobusowych. Chodzi o to, abyśmy nie musieli za każdym razem sprawdzać, kiedy autobus jedzie, lecz, by pojazdy kursowały co godzinę lub pół zawsze o określonej porze. To ma spowodować, że będzie więcej pasażerów.

– W ramach programu dofinansowywanego z Unii Europejskiej, który ma na celu zmniejszenie tak zwanej niskiej emisji, zakupimy 6 autobusów elektrycznych – mówi Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna ds. inwestycyjnych. – Ale to nie wszystko. W ramach tego programu zrobiona jest modernizacja bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji, będą nowe wiaty, ale także nowy rozkład i nowe oprogramowanie do zarządzania autobusami. W miastach, nie tylko w Kutnie, są problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych w centrum, z korkami… dlatego wiele miast decyduje się na ułatwienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej dla mieszkańców. Także i my się na to zdecydowaliśmy.

We wtorek Rada Miasta Kutno zatwierdziła maksymalne stawki za bilety. Za bilet w strefie miejskiej będziemy płacić tak, jak dotychczas: 2,6 zł. Za dwustrefowy 4,60 zł. Co ważne – nie będą to już bilety na jedną linię, ale czasowe, tak więc będzie można się przesiadać.Tańsze będą bilety miesięczne.

– Patrzyliśmy, jak to wygląda w innych miastach i najczęściej koszt biletu miesięcznego stanowi równowartość 25-30 przejazdów – dodaje Jacek Boczkaja. – Tak będzie i u nas. Imienny bilet miesięczny w strefie miejskiej będzie kosztował 70 zł. Wprowadzony zostanie także bilet 24-godzinny.

Ale ceny biletów to tylko wierzchołek zmian. Zmianom ulegną wszystkie trasy autobusowe. Firma zewnętrzna prowadziła badania ankietowe nad komunikacją w mieście i stwierdziła, że pojazdy muszą być lepiej skomunikowane i kursować częściej.

– Poza tym potrzebne jest rozdzielenie linii typowo miejskich i podmiejskich – wyjaśnia wiceprezydent Boczkaja. – Tak więc zmiany będą ogromne. Na początek przygotujemy ulotkę z nowymi liniami w kilkunastotysięcznym nakładzie, żeby wszyscy zdążyli te zmiany poznać. Ewentualne poprawki wprowadzimy do 1 września, żeby uczniowie mogli wygodnie korzystać z komunikacji. Liczymy też na to, że gdy z komunikacji autobusowej będzie korzystać więcej pasażerów, to wzrosną przychody MZK. W ubiegłym roku w Sandomierzu zainstalowano podobny system i dochody firmy przewozowej wzrosły o 140%…

Jakie konkretnie będą zmiany? – o tym niewątpliwie będziemy pisać często, zwłaszcza przed wprowadzeniem nowych linii autobusowych.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *