Kutnowska policja radzi przed świętami…

Zbliżają się Święta Wielkanocne a tym samym czas wypoczynku. Jak co roku kutnowscy policjanci będą czuwali nad bezpieczeństwem na drogach. Aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz.

Bezpieczeństwo na drodze !

– Jak co roku, wyjątkowa atmosfera Świąt , to także szczególny czas pracy policjantów ruchu drogowego, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących – przypomina Komenda Powiatowa Policji w Kutnie. – Nasilenia ruchu na drogach regionu, tym samym utrudnień i ewentualnych zagrożeń – tego spodziewają się policjanci od końca tego tygodnia do poniedziałku. Podczas świątecznych  dni największe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym powodują nietrzeźwi użytkownicy dróg, a zwłaszcza nietrzeźwi kierowcy.  Uczulamy, że policjanci ze szczególną uwagą podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Warto, więc dwa razy się zastanowić, niż potem ponosić surowe konsekwencje świątecznej biesiady. Trzeźwość może nas także ustrzec od tragedii.

Wszyscy kierowcy powinni pamiętać, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zapinać pasy bezpieczeństwa. Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niezmotoryzowanych uczestników ruchu. Zwłaszcza po zmroku, kiedy ci stają się mniej widoczni. Szczególną ostrożność należy zachować jadąc w pobliżu centrów handlowych, bazarów, kościołów oraz przejść dla pieszych. Piesi natomiast winni korzystać z chodników lub dróg dla pieszych, a kiedy nie ma takiej możliwości  powinni  iść lewą stroną pobocza, jak najbliżej skraju drogi i zachować szczególną ostrożność. Wyjątkową uwagę należy zachować po zmroku i nocą. Policjanci zalecają aby korzystać z elementów odblaskowych, które gwarantują, że pieszy jest bardziej widoczny, a tym samym bezpieczniejszy.

Wyjeżdżając z domu na czas Świąt pamiętajmy o naszych domach i   mieszkaniach, aby odpowiednio   je zabezpieczyć !

Domy, mieszkania, szczególnie w okresie świątecznym, to łakomy kąsek dla złodzieja. Pamiętajmy, aby wyjeżdżając na święta, swoje domu i mieszkania pozostawić pod okiem przyjaznego sąsiada. Baczny sąsiad nigdy nie odmówi pomocy. Często zauważy obce osoby, które kręcą się w pobliżu naszego domu bądź mieszkania. Jeżeli nie ma kogoś kto mógłby pomóc upewnij się, że drzwi i okna są zamknięte. Cenne przedmioty zdeponuj w sejfie bądź oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii. Wyłącz z kontaktów wszystkie odbiorniki elektryczne.

W przedświątecznym okresie do naszych drzwi pukają różne obce osoby. Proponują szybkie pożyczki pieniędzy lub kupno różnego rodzaju świątecznych upominków. Zachowajmy szczególną ostrożność w kontaktach z takimi ludźmi. Często są to złodzieje gotowi wykorzystać naszą naiwność. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy szans złodziejowi.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *