Kutno wśród najbogatszych miast w Polsce

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking najbogatszych samorządów miejskich i powiatowych. Kutno okazało się jednym z najbogatszych miast w Polsce.

Kutno wśród miast powiatowych znalazło się na 39 miejscu z dochodem liczonym na głowę mieszkańca w wysokości 3133,63 zł.  Przed Kutnem znalazły się takie miasta jak Puck, Słubice, Nowy Tomyśl czy Kołobrzeg.

Najbogatszym miastem w Polsce od wielu lat są Polkowice w woj. dolnośląskim. Jako drugie klasyfikowane jest – także od kilku lat – Piaseczno. Dochód na głowę w Polkowicach to 5647,29 zł, a w Piasecznie prawie 4,5 tys zł.

Pada też kolejny raz mit o ,,biednym” powiecie kutnowskim. Wśród 314 powiatów kutnowski znalazł się na 40 miejscu, z dochodem na głowę mieszkańca w wysokości 868,80 zł.

Jak mówią przedstawiciele ,,Wspólnoty”, do finansowej arystokracji możemy zaliczyć 43 gminy, których dochody w naszym rankingu przekraczają 5000 zł na mieszkańca. Są rozrzucone w różnych województwach po całym kraju, ale bez trudu można je zidentyfikować w jednej z trzech grup:

  • obszary metropolitalne (Warszawa, Sopot) i  zamożna strefa podmiejska (7 gmin wokół Warszawy, ale także Suchy Las i Tarnowo Podgórne koło Poznania oraz Kobierzyce koło Wrocławia);
  • gminy turystyczne, głównie nadmorskie (np. Rewal, Mielno, Ustronie Morskie, Krynica Morska, Dziwnów, Międzyzdroje, Łeba), ale także Karpacz w Karkonoszach;
  • niewielkie gminy z surowcami naturalnymi (np. węglem brunatnym) i dużymi zakładami – w tej kategorii mieści się przynajmniej 15 zamożnych gmin. Najbardziej znanym przykładem jest Kleszczów, gdzie znajduje się kopalnia i elektrownia Bełchatów. Ale też trzy sąsiadujące z Kleszczowem gminy w woj. łódzkim, kilka gmin w Zagłębiu Miedziowym, Puchaczów (kopalnia węgla), Sitkówka-Nowiny (cementownia), dwie gminy w zagłębiu węgla brunatnego koło Konina i Turka i kilka jeszcze innych.

Na przeciwnym biegunie mamy 133 gminy z dochodami poniżej 2300 zł na mieszkańca. Absolutnym rekordzistą jest woj. lubelskie, z którego pochodzi ponad jedna trzecia gmin zaliczanych do tej najbiedniejszej grupy (47, z tego 42 wiejskie). Na dalszych miejscach są inne województwa Polski Wschodniej – podkarpackie (16 gmin), świętokrzyskie (15 gmin) i podlaskie (12 gmin).

Całość rankingu można pobrać tutaj – plik .pdf

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *