Kutno: Dziadkowie nie powinni opiekować się wnukami!!

To nie jest stan nadzwyczajny, choć wiele miejskich instytucji zamyka swoje podwoje dla mieszkańców. Jak powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Zbigniew Burzyński, w Kutnie przypadku koronawirusa na chwilę obecną nie ma. Ale trzeba uwzględniać także złe scenariusze i przygotowania są konieczne.

Może najważniejsza informacja podczas dzisiejszej konferencji padła na samym końcu. Od tego więc zaczniemy:

– Dzieci mogą przenosić wirusa, a na zachorowania narażone są przede wszystkim osoby starsze – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. – Dzieci nie powinny zatem odwiedzać dziadków i podczas zawieszonych zajęć w szkołach nie powinny być pod opieką dziadków.

Dla mieszkańców zamyka się Kutnowski Dom Kultury, Centrum Teatru Muzyki i Tańca, Biblioteka, Muzeum i placówki sportowe takie jak Aquapark i lodowisko. Pracownicy będą przychodzić do pracy, ale nie będą obsługiwać klientów.

– MZK wprowadziło już dezynfekcję autobusów i ich ozonowanie – mówi Zbigniew Burzyński. – Zastanawiamy się jeszcze, jak zorganizować kupowanie biletów u kierowców. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami będą mieli jednorazowe rękawiczki, w Urzędzie Miasta najwięcej mieszkańców przychodzi do Wydziału Spraw Obywatelskich i do kasy. Apelujemy, by wszystko co się da załatwiać telefonicznie. Wpłaty najlepiej przekazywać drogą elektroniczną.

Jeżeli czujemy się źle NALEŻY POZOSTAĆ W DOMU i telefonicznie zawiadomić sanepid, szpital im. Biegańskiego w Łodzi lub po prostu zadzwonić na numer alarmowy 112. Zostanie wysłana do nas odpowiednia osoba, która sprawdzi co się dzieje.

– Chodzi o to, by nie zarażać innych – mówi Radosław Bieniek, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – NFZ uruchomił całodobową infolinię poświęconą koronawirusowi pod numerem 800 190 590. Głownym objawem jest bardzo wysoka gorączka i trudności z oddychaniem.

W najbliższym czasie w każdej klatce schodowej ma znaleźć się plakat informujący o postępowaniu w razie wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem. Kto może – ten powinien zostać w domu.

Jak mówił z południe Zbigniew Burzyński, na tę chwilę w Kutnie przypadków koronawirusa nie ma. Ale gminie Bedlno ,,wydarzyły się wczoraj pewne sprawy”, więc… musimy się wzajemnie wspierać i być ostrożni.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *