Książka dla Czytelników

Książka ,,Maria Panna Nilu'' opowiada o wojnie między plemionami Hutu i Tutsi
Książka ,,Maria Panna Nilu” opowiada o wojnie między plemionami Hutu i Tutsi

Wydawnictwo Czwarta Strona z Poznania przygotowało dla naszych Czytelników kolejną książkę. Tym razem jest to Maria Panna Nilu, powieść autorstwa Scholastique Mukasonga.

Powieść jest uhonorowana Nagrodą Renaudot, jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich.

Fabuła powieści dzieje się w Rwandzie, w latach 70. XX wieku. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozpoczyna się nowy rok szkolny. Większość uczennic należy do będącego u władzy plemienia Hutu. Veronica i Virginia, pochodzące z plemienia Tutsi, muszą zmierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony swoich koleżanek, które nie dają im zapomnieć, że dyplom Tutsi, to nie to samo co dyplom Hutu.
Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków. Veronica i Virginia poznają strażnika legendy Tutsi, który twierdzi, że Tutsi pochodzą od egipskich faraonów i wplątuje dziewczęta w tajemnicze obrzędy w cieniu królowej z zamierzchłych czasów. Jej kości zakopane pod czerwonym kwiatem koralokrzewu strzegą pytony. Kiedy dojdzie do tragedii jedyna droga ucieczki będzie prowadziła w góry, gdzie mieszkają goryle, które kiedyś były ludźmi.

Myślę, ze wszyscy pamiętamy z przekazów medialnych wojnę między plemionami Tutsi i Hutu. Scholastique Mukasonga w swojej twórczości porusza temat ludobójstwa Tutsi, w którym straciła dwudziestu siedmiu członków rodziny, w tym ukochaną matkę. Autorka od dzieciństwa zmagała się z przemocą oraz poniżaniem z powodu różnic rasowych między Tutsi a Hutu. Razem ze swoją rodziną została na siłę przesiedlona do biednej i zanieczyszczonej dzielnicy Bugesera. Niedługo potem zmuszono ją do opuszczenia szkoły w Butare. Mukasonga uciekła do Burundi, a stamtąd do Francji.

KONKURS – już zakończony

Kto z Czytelników chciałby otrzymać tę książkę od Wydawnictwa Czwarta Strona? Pierwszy mail do mnie na adres bea@kutno50.pl w tej sprawie zostanie nagrodzony egzemplarzem książki ,,Maria Panna Nilu”. Zachęcam do udziału!

Książkę od Wydawnictwa Czwarta Strona otrzymuje p. Lena z Kutna. Gratuluję!

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *