Koronawirus: u nas chorych nie ma. Co robić, gdy czujemy się źle?

Dziś, podczas sesji Rady Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, prezydent miasta podzielił się informacjami z posiedzenia zespołu kryzysowego w sprawie zachorowań na koronawirusa. Na naszym terenie nie ma przypadków zachorowania.

– Dwie osoby z naszego terenu były badane na obecność koronawirusa, ale go nie stwierdzono – relacjonuje prezydent Burzyński. – Rozmawialiśmy o toku postępowania w przypadku epidemii.

Chodzi o to, żeby osoby, które podejrzewają u siebie możliwość zachorowania na koronawirusa nie szły do przychodni ani na SOR.

– Należy dzwonić na numery alarmowe, pod 112 lub do sanepidu i przyjedzie lekarz lub ratownik. Chodzi o to, żeby ludzie nie przychodzili na SOR i nie mieszali się z chorymi ze zwykłymi chorymi – mówi prezydent Burzyński.

Jest problem w woj. łódzkim ze szpitalami zakaźnymi – najbliższy od Kutna znajduje się… w Łodzi, jest to szpital im. Biegańskiego, a poza tym placówki w Radomsku, Bełchatowie i Tomaszowie. Ale…

– Kutnowski szpital otrzymał polecenie, aby przygotować oddział zakaźny – wyjaśnia Zbigniew Burzyński. – Ma on się znaleźć w miejscu gdzie była pediatria – chodzi o to, że jest to osobny budynek, który łatwiej można zabezpieczyć.

A co z kwarantanną?

– Jeśli będą ludzie zagrożenie i będzie pobrana próbka do badań w pierwszej kolejności zostanie zarządzona kwarantanna domowa, której trzeba bezwzględnie przestrzegać – wyjaśnia prezydent. – Dostawami żywności mają się wtedy zająć jednostki samorządowe: GOPS-y i MOPS. Nie wiemy, kto ma za to płacić… Gdyby takich osób było więcej – są wyznaczone miejsca kwarantanny zamkniętej. W Kutnie tym miejscem będzie Mała Liga Baseballa, gdzie jest ponad 200 miejsc. W powiecie są jeszcze inne miejsca wyznaczone na kwarantannę zamkniętą: szkoła w Szczycie, w Dąbrowicach i szkoła w Krzyżanowie. Nie wiadomo kto zapłaci za łóżka, kóre będą musiały być dostarczone do szkół.

Najważniejsza jest higiena.

Co się stanie, jak osoba chora pojawi się w urzędzie? – nie wiadomo. O wszystkim ma decydować wojewoda. Wszystkie imprezy masowe są odwołane. Małe spotkania w kinie czy na koncertach odwołane nie są.

– Strojów ochronnych brakuje – mówi Zbigniew Burzyński. – Miejmy nadzieję, że się nic złego nie zdarzy. Wszystkim na naszym terenie steruje sanepid, a w województwie – wojewoda. Najważniejsze, że jeśli ktoś się źle czuje niech NIE IDZIE do lekarza. Dzwonić na numery alarmowe, 112, powiedzieć o co chodzi i będą działać.

My ze swej strony zwracamy uwagę, że przede wszystkim nie wolno panikować. Stress sprzyja chorobie, bo zaburza naturalne funkcjonowanie organizmu.

– Zachowajmy spokój – apelował także Grzegorz Chojnacki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kutno. – Z oficjalnych informacji wynika, ze w pierwszym tygodniu marca w Polsce na grypę zachorowało 200 tysięcy osób, zmarło 7 i… nikt o tym nie mówi.

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *