Z Kazimierzem Ciążelą nie tylko o przemijaniu…

W piątkowe popołudnie w Dworku Modrzewiowym gościliśmy Kazimierza Ciążelę – Kutnianina, który z przerwą na studia całe swoje życie z wyboru spędził w naszym mieście. Od 1958 roku, gdy wrócił całą swoją zawodową karierę związał z kierunkami technicznymi, ale  nie zrezygnował z działalności związanej z szeroko pojętą kulturą.

Pisał „od zawsze”, ale początkowo jedynie do szuflady. Wiersze rozpoczął publikować kiedy przeszedł na emeryturę.  Głównie pojawiają się one w „Powiatowym Życiu Kutna”. Pierwszy tomik „Rymowanki z przesłaniem…, i bez też…” wydany  został dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Kutno.   Książka  „Przemijanie. Rymowanki na bis” to już druga publikacja felietonów pisanych wierszem.  Została ona wydana drukiem dzięki  kutnowskiemu Mecenasowi kultury – firmie  POLFARMEX S.A.
Wszyscy ci, którzy wybrali się do dworku, mieli możliwość posłuchać rymowanek z nowego tomiku, czytanych przez Kazimierza Ciążelę i jego córkę Beatę. Jak stwierdził autor, córka jest jego pierwszym czytelnikiem i recenzentem. W kameralnym spotkaniu udział wzięli zarówno przyjaciele i  znajomi pana Kazimierza, jak i czytelnicy jego rymowanek.
W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komitetu Redakcyjnego TPZK  dr Karol Koszada i sekretarz dr Elżbieta Świątkowska, którzy zajęli się opracowaniem tej publikacji.
Publikacja zawiera zbiór wierszy i  fraszek przygotowanych z myślą o popularyzacji twórczości   literackiej. Przy czytaniu tych wierszem pisanych felietonów wyzwala się w czytelniku uczucie utożsamiania się z autorem w postrzeganiu rzeczywistości.  Twórczość Kazimierza Ciążeli  rodziła się bowiem z  inspiracji otaczającego go świata – „małej ojczyzny”.  Jest próbą emocjonalnego  odbioru obrazu  i jego subiektywną transformacją  na język literacki.   Tematyka antologii   twórczości  przedstawiona w publikacji  odnosi się do treści społecznych, regionalnych, krajobrazowych,   refleksyjnych oraz emocjonalnych i lirycznych.
Kazimierz Ciążela wydał też trzy książki poświęcone swojemu 50-letniemu hobby – łowiectwu, m.in. „Upolowane w pamięci”.
Bożena Gajewska

Spotkanie z Kazimierzem Ciążelą

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *