Jubileusz TPZK: 45 lat uczą nas lokalnego patriotyzmu

Książki, spotkania, sztuka ludowa, medale… Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej ma się czym pochwalić. Jubileusz 45-lecia TPZK jest więc po trosze jubileuszem każdego z nas – bo wszyscy w imprezach przygotowywanych przez towarzystwo uczestniczymy.

– Przynależność lokalna ma znaczenie dla każdego człowieka – mówiła podczas uroczystej gali jubileuszowej Bożena Gajewska, prezes TPZK. – Nie jesteśmy znikąd. Ojczyzna to poniekąd to samo co ojcowizna. To dziedzictwo, materialne, takie jak terytorium, ale też dziedzictwo duchowe.

Działalność regionalistów jest trudna do przecenienia. Uczą nas miłości do ,,naszej małej lokalnej ojczyzny”, kolekcjonują pamiątki, organizują spotkania i wycieczki.

– Naszym celem jest poznawanie naszej małej ojczyzny – mówiła Bożena Gajewska. – Bycie patriotą lokalnym to oddanie miejscu, w którym się żyje. To szacunek dla współmieszkańców, ale także codzienna troska o czystość miasta i regionu, a nawet zwyczajna chęć zamieszkania tutaj ze swoją rodziną.

Od wielu lat TPZK wydaje Kutnowskie Zeszyty Regionalne, które są kopalnią wiedzy o naszej małej ojczyźnie. Od 14 lat prowadzona jest co roku kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie na odbudowę starych pomników. Jednym  z ,,dzieci” TPZK jest bardzo popularny wśród emerytów Uniwersytet Trzeciego Wieku, który powstał z inicjatywy byłego prezesa Andrzeja Urbaniaka i przez 9 lat był jedną z sekcji stowarzyszenia.

Ale i to nie wszystko. Od kilku lat mieszkańcy Kutna sadzą róże z TPZK, uczestniczą we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i kolęd, organizują spacery turystyczne po Kutnie i regionie i edukują najmłodszych.

Szkoły są dla nas szczególnie bliskie, bo zależy nam, żebyśmy nie wyginęli jak dinozaury – mówiła prezes Gajewska. – A młodzież chętnie się uczy regionalizmu i lokalnego patriotyzmu.

Biorąc pod uwagę to, jak wiele robi TPZK, nie dziwi fakt, że na jubileusz stowarzyszenia goście dopisali. Przyjechał senator Ryszard Bonisławski, regionalista i krajoznawca z Łodzi, który w Kutnie także ma swoje korzenie. Obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Kutna i jego dwaj zastępcy, przedstawiciele współpracujących instytucji i… członkowie stowarzyszenia.

Jubileuszowa Gala była okazją do wręczenia Lechosławowi Kubiakowi tytułu Honorowego Członka TPZK. Honorową odznakę TPZK otrzymali także: Danuta Ujazdowska, Karol Puchalski i Mirosław Simiński.

Stowarzyszenie co roku wręcza także specjalne wyróżnienia ,,Amicusy” – tym razem jako przyjaciół TPZK uhonorowano firmę JRJ Zachorscy i Jarosława Domagałę.

Kwiatom, gratulacjom i życzeniom nie było końca…

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *