Jednogłośnie: będzie pomnik doktora Troczewskiego

Uroczyste sesje Rady Miasta Kutno zdarzają się rzadko, więc dzisiejsza miała tym bardziej wymiar szczególny. W udekorowanej biało-czerwonymi kotylionami sali Centrum Teatru Muzyki i Tańca radni jednogłośnie uchwalili: będzie pomnik dr Antoniego Fortunata Troczewskiego.

O budowę pomnika wnosił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. Także prezydent przypomniał sylwetkę doktora Troczewskiego: lekarza i społecznika.

– Naród Polski musiał przez 123 lata pozostawania w niewoli trzech zaborców zachować świadomość swej odrębności, własnej kultury i historii a jednocześnie jedności ponad granicami zaborów – mówił Zbigniew Burzyński. – Musiał mieć liderów i przywódców, którzy tę świadomość podtrzymywali i odbudowywali tam, gdzie była zagrożona. W Kutnie takim człowiekiem był Antoni Fortunat Troczewski.

Antoni Troczewski pochodził z Łomży i po ukończeniu studiów medycznych, od 1891 roku związał swoje życie z Kutnem. Doktor, mimo, że jego sytuacja materialna początkowo była trudna, pracował jako lekarz nadetatowy w szpitalu św. Walentego nie pobierając wynagrodzenia – utrzymywał się tylko z praktyki prywatnej.
Dzięki reorganizacji szpitala podjętej przez dr Troczewskiego, który wkrótce został jego dyrektorem, placówka ta stala się jedną z najlepszych w Królestwie Polskim. Wśród pacjentów zyskał dr Troczewski wielką popularność jako wspaniały człowiek oraz orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego.
– Doktor Troczewski pracę i pomoc ludziom uważał za życiowe posłannictwo – mówił prezydent Burzyuński. – Doktor od początku angażował się w sprawy społeczne, nie zaniedbując służby lekarskiej. Niemal każdy przejaw jego aktywności społecznej związany był ze wspieraniem rozwoju społeczności lokalnej na polu gospodarczym, kulturalnym i świadomości patriotyczno narodowej. Z inicjatywy doktora wybudowano Strażacki Dom Dochodowy i powołano do życia pierwszą w Kutnie szkołę średnią.
Ale to nie wszystko.


Doktor Antoni Fortunat Troczewski założył i przewodniczył między innymi Towarzystwu Dobroczynności, Towarzystwu Muzyczno-Dramatycznemu, Polskiej Macierzy Szkolnej, Towarzystwu Krajoznawczemu, Spółdzielni ,,Kutnowianka” i Towarzystwu Gimnastycznemu Sokół. Dzięki jego staraniom założono pierwszą kutnowską gazetę: Tygodnik Kutnowski.

Radni jednogłośnie podjęli decyzję o budowie pomnika doktora Antoniego Troczewskiego.

Pomnik doktora stanie w pobliżu miejsca, gdzie mieszkał – przy tak zwanej willi Troczewskiego przy ulicy 29 Listopada – w tym budynku mieści się dziś Urząd Stanu Cywilnego.

Pomnik doktora ma przygotować profesor Marian Molenda, kierujący pracownią rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Będzie to pomnik figuralny. Pan profesor jest autorem rzeźb – między innymi – Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory i Jerzego Wassowskiego.

– Są to rzeźby figuralne i realistyczne i o taki właśnie pomnik doktora Troczewskiego nam chodzi – mówi Zbigniew Burzyński. – Antoni Troczewski, pierwszy honorowy obywatel miasta Kutna, to postać szczególnie zasługująca na uczczenie poprzez budowę pomnika w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponieważ uroczysta sesja Rady Miasta Kutno odbywała się w dawnym Domu Dochodowym Straży Ogniowej spotkanie poprzedził krótki koncert orkiestry dętej kutnowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kutno

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *