Jaśminy i akacje – spacer obowiązkowy

akacja2

Dobrze, że mamy długi weekend, bo to może jedyna pora, gdy mamy więcej czasu dla siebie. Warto się wybrać choćby na 20 minut do Parku Traugutta, bo teraz i tylko teraz kwitną jednocześnie jaśminy i akacje.

Kwitną i pachną! Jednocześnie! To prawdziwa zapachowa symfonia.

To dwa bodaj najpiękniejsze zapachy kojarzące się z pięknem i radością, beztroskim dzieciństwem i niewymuszoną elegancją. Jak są cenne – świadczą o tym doświadczenia wielu perfumiarzy, którzy prześcigają się w wykorzystywaniu olejków jaśminowych i absolutów akacjowych do wyczarowywania najpiękniejszych perfum. Często zresztą bez powodzenia.

Nasze akacje pachną jednak trochę inaczej niż te na południu Europy, podobnie jest z jaśminem – który jest znacznie świeższy niż jego kuzynki z cieplejszych krajów.

W jakich perfumach pachną jaśminy i akacje?

jasminChoć zapachów opatrzonym słowem ,,jasmin” jest wiele to swojską nutę nie tak łatwo znaleźć. Może najlepiej udało się to Isabelle Doyen, która w 2004 roku utworzyła kompozycję Le Jasmin dla Annick Goutal. Piękny zapach stworzyła także szwajcarska firma perfumiarska Firmenich Ikat Jasmine to perfumy marki Aerin Lauder.

Poszukiwanie akacji w perfumach jest jednak jeszcze trudniejsze. W czasach, gdy modne są aromaty skór czy palonego drewna kwiatowe zapachy są passe. Jednak akacja jest trudnym surowcem perfumiarskim, a w wielu zapachach udaje ją… kwiat pomarańczy połączony z wanilią. Warto więc sprawdzić, jak nam się podoba na przykład Classique Jean Paul Gaultier’a skomponowana przez mistrza Jacques Cavalliera, w której czuć akację, choć jej tam nie ma.

Spaceru do parku nie przekładajmy, bo praktyka pokazuje, że akacja wytrzyma do pierwszego deszczu lub burzy, a jaśmin niewiele dłużej. Na pociechę pozostaje fakt, że niedługo zakwitną lipy.

lipa

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *