Ilu pacjentów powiatowego szpitala umiera?

Co dwudziesty pacjent przyjmowany do Kutnowskiego Szpitala Samorządowego umiera w tej placówce. Czy śmiertelność na poziomie 4,7% to dużo czy mało?

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Kutnowskiego na wysoką śmiertelność na niektórych oddziałach powiatowego szpitala zwrócił uwagę radny Bartosz Serenda.

– Na I oddziale wewnętrznym śmiertelność wynosi 10,9%, a na wewnętrznym drugim – 11,1% – mówił Bartosz Serenda. – Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii śmiertelność wynosi powyżej 59%. Czy to dużo czy mało, w porównaniu z innymi szpitalami?

– W szpitalach o podobnych profilach jak Kutnowski Szpital Samorządowy śmiertelność na oddziałach wewnętrznych wynosząca około 10% to standard – odpowiedział Marek Kiełczewski, prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. – Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii leczone są najcięższe przypadki i śmiertelność na takich oddziałach jest nieporównywalna.

Wielu pacjentów umiera także na Pododdziale Udarowym. Tu śmiertelność wynosi 12,6%.

 – Pododdział udarowy w Kutnie jest jedyny w promieniu około 50 km, trafiają tu pacjenci z całej północnej części woj. łódzkiego i nawet z części Zgierza – mówił prezes Kiełczewski. – Aby była szansa na skuteczne leczenie pacjent musi do nas trafić w ciągu 2-3 godzin. Często przyjeżdżają pacjenci już w bardzo ciężkich stanach.

Z podanych przez prezesa Kiełczewskiego informacji wynika, że od stycznia do października (włącznie) przyjęto do szpitala 11 338 osób. W tym czasie zmarło 529 pacjentów.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *