Granitowa pustynia w centrum – wycięto kilkadziesiąt drzew

Chyba nie tak wielu z nas wyobrażało sobie przebudowę Placu Wolności i sąsiednich ulic. W czasie, gdy my siedzieliśmy izolowani w domach, piły i siekiery poszły w ruch. Tu dobrowolnej ,,kwarantanny” nie było.

Na ulicy Teatralnej nie zostało ani jedno drzewo – na szczęście oszczędzono krzyż. Ulica prowadząca do zduńskiego rynku jest tak samo ,,łysa”. Padły drzewa dające chłód i cień wokół całego Placu Wolności.

– 20 lat minęło od budowy nowego Placu Piłsudskiego i młode drzewka nadal nie dają tu cienia – mówi pani Marianna, mieszkanka ulicy Królewskiej. – To samo będzie z Placem Wolności. Upiorna pustynia.

Okolice Placu Wolności w tej chwili wyglądają rzeczywiście upiornie. Miasto broni się twierdząc, że było to konieczne. Czy rzeczywiście?

– Realizacja modernizacji Placu Wolności i Rynku Zduńskiego niestety wymagała usunięcia drzew kolidujących z nowym zagospodarowaniem terenu, bądź będących w złym stanie zdrowotnym – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Kutno. – Łącznie usunięto kilkadziesiąt lip, klonów, jesionów i jarzębów. Prace te wykonywane zostały zgodnie z przepisami i w ramach uzyskanych decyzji administracyjnych pod bezpośrednim nadzorem uprawnionych organów jak np. Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi. 

Ale jakaś zieleń ma się pojawić.

– Pojawi się prawie 100 sztuk nowych nasadzeń o obwodach, gwarantujących ich szybki wzrost i właściwe zagospodarowanie terenu. Będą to lipy drobnolistne, klony, głogi, jarzęby pospolite, świerki pospolite – informuje Biuro Prasowe UMK. – W załączeniu przekazujemy Państwu plan nowych nasadzeń na Placu Wolności, Rynku Zduńskim, ul. Zamenhofa i  Krótkiej.

Niemniej jednak za naszego życia nie doczekamy się, aby drzewa te dawały cień na wystawionym na południe Placu Wolności.  Otoczone granitem skrawki zieleni cienia nie dadzą na pewno.

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *