Gabinet Doktora Troczewskiego – tak mógłby wyglądać

Wystawa ,,Gabinet Doktora Troczewskiego” jest jedyną w tym roku wystawą w Muzeum Regionalnym. Jedyną, ale jakże ważną. W 100-lecie niepodległości Polski przypomina wybitnego lekarza i społecznika.

– Chciałam przedstawić kutnowskich lekarzy, przede wszystkim z ich działalności medycznej – mówi Teresa Mosingiewicz, pomysłodawczyni wystawy, która wykonała tytaniczną pracę gromadząc wiele faktów z życia kutnowskich lekarzy z XIX wieku i przełomu z wiekiem XX. – Wiemy, że byli to także społecznicy, ale byli także wyjątkowymi postaciami w świecie medycyny.

Pani Teresa na wystawie przedstawiła osiemnastowiecznych kutnowskich lekarzy od pierwszego udokumentowanego wpisu – od Jakuba Kazimierza Enocha, pracującego w Kutnie w latach 1810-1830.

– Doktor Troczewski był wybitną postacią pod każdym względem, ale przede wszystkim jako lekarz – mówi Teresa Mosingiewicz. – Gabinet doktora wygląda tak, jak mógłby wyglądać w rzeczywistości. Wykorzystane sprzęty medyczne to pamiątki rodzinne po innych lekarzach, ale właśnie takich sprzętów używano.

Gabinet wygląda tak, jakby doktor Troczewski właśnie na chwilę wyszedł. Niedopita filiżanka herbaty sugeruje, że za chwile tu wróci. Zanim wróci, mamy okazję pobuszować w środku i zastanowić się, jak wielkie mieliśmy szczęście, że tak wybitny lekarz na swoje miejsce na Ziemi wybrał właśnie Kutno.

Wystawę będzie można oglądać do końca listopada.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *