Fragmenty macew powróciły na cmentarz

Na początku sierpnia robotnicy remontujący jedną z krośniewickich dróg znaleźli fragmenty dwóch macew. Dzięki pracownikom Urzędu Gminy w Krośniewicach  macewy zostały złożone na cmentarzu żydowskim w Krośniewicach.

– Cmentarz żydowski w Krośniewicach znajduje się w pobliżu ul.Poznańskiej, po północnej stronie drogi, tuż przed wiaduktem obwodnicy miasta – informuje Bożena Gajewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. – Według niepotwierdzonych źródeł nekropolia została założona w drugiej połowie XVIII w. W czasie  drugiej wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, a macewami wyłożyli krośniewicki rynek i ulice. Przez wiele lat na cmentarzu nie było żadnych nagrobków.
W 2014 roku cmentarz został ogrodzony  i uporządkowany oraz wybudowana został droga prowadząca do niego. W lipcu 2014 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wybudowała ogrodzenie na cmentarzu. Prace zostały sfinansowane przez Sola Rosenkranza –   Żyda ocalonego  z  krośniewickiego getta oraz jego  potomków  z Nowego Jorku.

Miasto Krośniewice wykonało drogę dojazdową do cmentarza. Na cmentarzu na niewielkim wzgórku umieszczono fragmenty odnalezionych macew.  21 sierpnia 2014 r. na cmentarzu żydowskim w Krośniewicach nastąpiła uroczysta  rededykacja cmentarza.
Niestety, dziś teren cmentarza znów  jest zarośnięty chwastami.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *