Dziś Dzień Wróbla: czym się różni wróbel od mazurka?

Lasy Państwowe przypominają, ze 20 marca obchodzimy Dzień Wróbla. I to nawet międzynarodowy dzień. Wróble mieszkają tam, gdzie ludzie, ale czy potrafimy je rozpoznać?

W miastach wróbel zamieszkuje w szczelinach budynków, ale może budować swoje gniazda w takich miejscach jak niskie drzewa, krzaki i krzewy. Gniazdo wróbla przypomina dość dużą kulistą budowlę. Do budowy gniazda wróbel używa takich rzeczy jak pierze, słoma, papier, szmaty, czy też suche trawy.

– Jeśli lubimy ptaki możemy pomyśleć o nich właśnie teraz i przygotować im miejsce na gniazdo: wybrać fragment trawnika, którego nie będziemy kosić – informują przedstawiciele Lasów Państwowych. – Skorzystają na tym nie tylko ptaki, ale też owady i inne zwierzęta.

A jeśli lubimy ptaki możemy się pokusić o ich obserwację i przekonać się, czy w pobliżu naszego domu mieszkają wróble, czy też może mazurki. Jak je rozpoznać – najlepiej widać na grafice przygotowanej przez Lasy Państwowe.

Jedynym miejscem, gdzie wróbel domowy dotąd się nie zadomowił, jest Grenlandia. Nie ma go też w lasach deszczowych (nie licząc miast) oraz na wielkich pustyniach (poza zamieszkałymi oazami). Więcej o Międzynarodowym Dniu Wróbla można przeczytać TUTAJ

 

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *