Dzień bezpiecznego internetu – warto porozmawiać z dziećmi

dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu został ustanowiony przez Komisję Europejską w ramach programu „Safer Internet”, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci.

Jak mówią kutnowscy policjanci, to dobra okazja , aby porozmawiać z uczniami szkół powiatu kutnowskiego na temat cyberzagrożeń.

 – Internet może być wykorzystywany m.in. do nauki, zabawy, kontaktów z rówieśnikami ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla dzieci i młodzieży, poprzez kontakt ze szkodliwymi treściami czy cyberprzemocą – przypomina Komenda Powiatowa Policji w Kutnie. – Na dorosłych spoczywa obowiązek zadbania o to aby młodzi ludzie wiedzieli jak uchronić się przed tymi niebezpieczeństwami.

Dlatego też funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kutnie w tym tygodniu rozmawiają o zagrożeniach w sieci z uczniami szkół powiatu kutnowskiego. Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców dowiedzieli się już uczniowie I LO im. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie oraz Szkoły Podstawowej w Szewcach Nadolnych.

Policjanci szczególną uwagę zwrócili na niebezpieczeństwo wynikające z zawierania znajomości z osobami, które mogą podawać się za kogoś innego. Wyjaśniają młodzieży także, czym jest cyberprzemoc oraz przedstawili formy cyberprzemocy, którymi są  m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu, robieniu komuś zdjęć, rejestrowanie filmów bez  zgody drugiej osoby, publikowanie w internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które obrażają lub ośmieszają innych. Były także przestrogi o skutkach prawnych przestępstw popełnianych w sieci.

Kilka podstawowych porad dla rodziców/opiekunów, o których należy pamiętać nie tylko podczas Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowanych przez policję

  • rozmawiaj z dzieckiem, ustal ile czasu może spędzać w Internecie i na jakie strony może wchodzić , rozmawiaj o tym co przeczytało lub zobaczyło w sieci
  • poinformuj dziecko o nie umieszczaniu w Internecie zdjęć i informacji o sobie bez wiedzy rodziców (wszystko co trafia do sieci nigdy z niej nie wychodzi) i może być wykorzystane w nieodpowiedni sposób
  • interesuj się nawiązanymi w sieci znajomościami, nie zawsze osoba po drugiej stronie komputera jest tym za kogo się podaje, szczególnie jeśli znajomość „online” chce przenieść do „rzeczywistości”
  • uświadom dziecku, żeby informowało o tym z kim i dokąd wychodzi (miej kontakt telefoniczny z dzieckiem)
  • rozmawiaj o problemach, inaczej rozwiązania ich, młody człowiek, będzie szukać w Internecie
  • zainteresuj się jakie strony odwiedza syn czy córka i w jakie gry gra, może warto choć raz zagrać wspólnie (warto wiedzieć jaki poziom agresji i przemocy zawierają poszczególne gry)
  • rozmawiaj z dzieckiem na temat cyberprzemocy, z która może się spotkać w Internecie ze strony rówieśników czy innych osób (obraźliwe e-maile, podszywanie się pod cudze konto na portalach społecznościowych)- uświadamiaj o zagrożeniach dla dziecka ale i konsekwencjach prawnych w przypadku, kiedy to ono będzie chciało komuś sprawić przykrość

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kutnie

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *