Dni Pola: HR Strzelce z nowymi odmianami

Ponad 1000 osób odwiedziło dziś poletka doświadczalne w gminie Strzelce, gdzie pokazano stare i nowe odmiany rzepaku, zbóż i bobowatych.

Dni Pola organizowane przez Hodowlę Roślin Strzelce i BASF to już tradycja. Co roku cieszą się niesłabnącą popularnością, a to przede wszystkim dlatego, że o każdej z odmian można tu uzyskać szczegółowe informacje. Bo choć cykl rośnięcia jest podobny, to jednak w każdym sezonie trochę jest inny.

 – Największym problemem w obecnym sezonie uprawnym były kłopoty z wysiewem na jesieni, a wiosną stojąca na polu woda – mówi Marek Luty, dyrektor Działu Marketingu i Rozwoju Produktów. – Ze względu na to, że ciepło przyszło dopiero w połowie maja, wielu szkodników, na przykład słodyszka, praktycznie w tym roku nie było.

Rolnicy szczegółowo wypytywali o ochronę roślin od zapraw począwszy na insektycydach skończywszy. I żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi.

Hodowla Roślin Strzelce pochwaliła się także nowymi odmianami rzepaku i zbóż. Rzepak Chrobry przedstawiany jest jako ,,ulepszony” Monolit, o plonowaniu znacznie powyżej wzorca. Prawdziwym hitem wśród pszenic ozimych może niedługo okazać się ostka Wilejka, wyhodowana przy współpracy z partnerami z Litwy. Wilejka charakteryzuje się bowiem niebywałą wręcz mrozoodpornością, a dostępna będzie w sprzedaży dopiero w przyszłym roku.

 – Prezentujemy na poletkach same polskie odmiany – mówi Wojciech Błaszczak, prezes Hodowli Roślin Strzelce. – Jesteśmy spółką córką Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie i nie może być inaczej. Polski materiał nasienny ma przed sobą ogromną przyszłość.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *