Ile długów mają mieszkańcy naszego powiatu?

Jak wynika z Raportu Zarządzania Wierzytelnościami zadłużenie mieszkańców województwa łódzkiego sięga 1,6 mld zł. Najwięcej do spłaty mają łódzcy płatnicy, bo aż 680 mln zł. Na terenie całego województwa jest zadłużonych łącznie 256 tys. konsumentów. A jak duże są zobowiązania finansowe mieszkańców naszego powiatu?

Spośród wszystkich polskich województw, to mieszkańcy Podkarpacia są najbardziej rzetelni finansowo. Tak wynika z „Raportu Zarządzania Wierzytelnościami”, przygotowanego na koniec I kwartału 2017 roku przez Grupę KRUK. Zaledwie 4,1 proc. mieszkańców województwa podkarpackiego zmaga się z problemem zadłużenia. Dla porównania, w województwach dolnośląskim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim odsetek osób posiadających długi był trzy razy większy.

– Najniższy współczynnik pod kątem liczby osób zadłużonych jest na Podkarpaciu i na Podlasiu. Może on wynikać z kilku powodów. Jak pokazały dane Eurostatu, województwo podkarpackie i podlaskie należą do 19. najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej. Obydwa regiony, należą również do grupy województw o najniższym, przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto, który jest niższy od średniej krajowej o ponad 16 proc. To może przekładać się na zachowania mieszkańców tych województw, którzy zdecydowanie ostrożniej niż ich sąsiedzi z innych regionów w Polsce, podchodzą do wydawania pieniędzy. Wydaje się, że rozważniej planują zakup produktów i usług, w tym zaciąganie kredytów lub pożyczek. Ich decyzje zakupowe są uzależnione od bieżących przychodów, które pozwalają głównie na krótkoterminowe wydatki. Z kolei bardziej wartościowe zakupy są planowane z dużym wyprzedzeniem – komentuje Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Jak wynika z  raportu, rekordzista z największym zadłużeniem mieszka we Wrocławiu i ma do spłacenia 12,4 mln zł. Niewiele mniej, bo 11,9 mln zł ma do spłacenia konsument z Warszawy.

A u nas? Z raportu wynika, że suma niespłaconych zobowiązań finansowych mieszkańcy powiatu kutnowskiego wynosi 46 mln zł. Oznacza to, że średnio na mieszkańca – wliczając niemowlęta – dług wynosi około 500 zł. Mieszkańcy powiatu łęczyckiego zadłużeni są łącznie na ponad 27 milionów złotych co daje podobną średnią. Mieszkańcy zgierskiego zadłużeni są na prawie 100 milionów złotych, co daje średnią około 600 złotych na osobę.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *