Cudowna dłoń masażystki… Ile czekamy na rahabilitację?

To, że lekarz wypisał  skierowanie na masaże wcale nie oznacza, że szybko rozpoczniemy terapię. W Kutnie na „państwową” rehabilitację trzeba czekać nawet rok!

Dobre samopoczucie i zadowolenie z własnego ciała daje prawdziwą radość. I jeśli nie szwankuje nam zdrowie, to możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Większość z nas na problemy ciała reaguje bardzo późno, bo wydaje się nam, że “samo przejdzie”. Gdy już nie dajemy sobie rady  z bólem szukamy pomocy. Najczęściej bolą nas plecy… Bolą, bo za długo siedzimy, stoimy lub coś dźwigniemy.

Dr Maciej Bujko, neurochirurg z Centrum Radiochirurgii Allenort uważa, że jedną z głównych przyczyn kłopotów z kręgosłupem jest wydłużenie się życia człowieka. Jeszcze na początku XX wieku tylko nieliczni dożywali do cierpienia, związanego ze zużyciem kręgosłupa, z niekorzystnymi zmianami, jakie pojawiają się w nim z upływem czasu. Drugą przyczyną tych dolegliwości jest współczesny tryb życia. Zamiast chodzić, jeździmy, pracę coraz częściej wykonujemy na siedząco w wymuszonej pozycji przed komputerem. W domu odpoczywamy w fotelu przed telewizorem. Brak ruchu, nieprawidłowa postawa powodują niefizjologiczne obciążenie kręgosłupa i szybsze zużywanie się jego tkanek. U niektórych osób choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest uwarunkowana genetycznie. Mogą nie wystąpić środowiskowe czynniki ryzyka, a mimo to kręgosłup sprawia kłopoty. Jednak większość chorych na dyskopatię przyczynia się do swoich dolegliwości niewłaściwymi nawykami.
– Mam, jak to się mówi…, ,,rusztowanie” do wymiany – śmieje się pani Halina z Kutna, która od wielu lat boryka się z bólami kręgosłupa. – Nie mam już szans na pełne zdrowie. Ratuje się tabletkami przeciwbólowymi, rehabilitacją i jakoś daję radę. Kręgosłup boli mnie prawie od zawsze.

Ból w plecach to nie tylko kłopoty z kręgosłupem. Może on być sygnałem, że coś złego dzieje się z naszymi narządami. Jednak najczęściej odczuwamy ból mięśni kręgosłupa, które są sztywne i spięte.  Pełni obaw biegniemy do lekarza, który stawia diagnozę, przepisuje specyfiki – głównie przeciwbólowe lub kieruje nas do specjalisty. Szczęśliwcy dostają do ręki skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne…
– W styczniu zadzwoniłem do poradni rehabilitacyjnej świadczącej usługi w ramach NFZ – mówi pan Krzysztof, mieszkaniec gminy Kutno. – Miły pan poinformował mnie, że owszem zabiegi mogę u nich wykonać w styczniu…, ale 2018 roku. I cóż miałem zrobić? Całe plecy bolą, nie śpię po nocach, nic nie mogę zrobić.
Nasz rozmówca rozpoczął poszukiwania prywatnego gabinetu fizjoterapii – osoby, która ulży mu w cierpieniu, bo narodowa służba zdrowia znowu go zawiodła.

W opinii wielu lekarzy, fizjoterapeutów, a przede wszystkim pacjentów najbardziej zbawienne na bolące plecy są sprawne dłonie masażysty. Ważna jest również gimnastyka wzmacniająca mięśnie kręgosłupa. Jest cała gama ćwiczeń o różnym stopniu trudności.

Niekiedy pacjenci, tak jak pan Krzysztof, docierają do gabinetów fizjoterapii dopiero po wielu miesiącach cierpień…

– Od ponad roku walczę z bólami pleców i klatki piersiowej – opowiada pan Marek. – Najpierw miał to być problem z żołądkiem. Potem jakieś zapalenie oskrzeli. W końcu prześwietlenie płuc, które nic konkretnego nie wykazało. Kilka razy wykonano EKG i  spirometrię. Wreszcie po kilku miesiącach kaszlu, bólu w piersiach i plecach zdiagnozowano u mnie  bakterię dróg oddechowych. Trafiłem do lekarza, który na tym się znał. Powiedział mi on, że bóle pleców nie są objawem mojej bakteryjnej choroby. Zasugerował problemy z kręgosłupem, a raczej z mięśniami kręgosłupa. Kaszel potęgował ból. Inny lekarz dał mi wyraźnie do zrozumienia, że to problemy z psychiką i zalecił wizytę u psychiatry. I tak cierpię od ponad roku. Zaliczyłem pierwsze masaże i chyba w końcu jest poprawa, niewielka, ale systematyczna.

Gabinetów masażu i fizjoterapii jest sporo. Oferują one bardzo urozmaicony wachlarz usług. I tak można skorzystać z pełnej rehabilitacji w bólach kręgosłupa, dyskopatiach, nerwobólach i wielu innych schorzeniach miedzy innymi narządów ruchu.

– Jeśli boli kręgosłup, jeśli wyraźnie czujemy dyskomfort powinniśmy zasięgnąć porady lekarza i fizjoterapeuty – radzi Katarzyna Blus-Bieńkowska z Gabinetu Fizjoterapii i Masażu Andermed w Kutnie przy ulicy 29 Listopada. – Są sposoby, by ulżyć w bólu, a nawet wyleczyć niekiedy z poważnych dolegliwości.
Jak mówi pani Katarzyna masaż z reguły nie boli. Pacjenci odczuwają coś w rodzaju przyjemnego bólu…
– Wiele osób sądzi, że do masowania ciała fizjoterapeuta musi użyć wielkiej siły – dodaje fizjoterapeutka. – Nic bardziej mylnego. Liczy się przede wszystkim technika. wiedza i umiejętności
Fizjoterapeuta wstępnie potrafi określić, czy może pomóc pacjentowi, ale nie liczmy na to, że po pierwszym masażu będziemy jak nowo narodzeni. Na pewno poprawi się samopoczucie. Mięśnie staną się bardziej elastyczne. Nim jednak zdecydujemy się na zabiegi nasz fizjoterapeuta musi poznać nasze choroby, musi wiedzieć czy są jakieś przeciwwskazania do tego typu terapii.
Jakie masaże stosuje się najczęściej?
Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy – intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii oraz chorób internistycznych.
W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Masaż klasyczny jest wykonywany bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego masaż np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozprężone. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu kostnego, po masażu odczuwamy mniejsze napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy – równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością. Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych. Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.
– Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy ludzie szukają pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, itd. Być może dlatego forma masażu relaksacyjnego jest tak bardzo popularna. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem – opowiada Katarzyna Blus-Bieńkowska.

Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno – terapeutycznych. Jest to taki filar na którym opiera się cała technika relaksacji, wszelkie zabiegi, którym się poddajemy aby się zrelaksować. Prosty przykład: Słuchamy muzyki aby się odprężyć. W momencie, gdy zostanie nam zrobiony taki masaż zrelaksujemy się jeszcze mocniej jeszcze intensywniej i ….trwalej.

Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stanu zdrowia, gdyż działa leczniczo na nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia. Masaż leczniczy oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.
Szkoda, że nasza służba zdrowia jest niewydolna i każe chorym czekać rok na zlikwidowanie bólu… Lekarze nie zawsze są chętni na wypisanie skierowań. A chory musi znosić cierpienie i wędrować od specjalisty do specjalisty przeważnie na własny koszt.
Włodzimierz Andrzejewski

gdzie znaleźć rdobrą rehabilitację

Katarzyna Blus-Bieńkowska z kutnowskiego gabinetu Andermed stosuje zabiegi manualne, których celem jest zmniejszenie, a nawet zlikwidowanie bólu

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *