Jest decyzja NSA: starosta Debich odwołany

A jednak! Nie sprawdziły się oczekiwania, że do końca kadencji Naczelny Sąd Administracyjny nie znajdzie czasu na rozpatrzenie kasacji złożonej przez Krzysztofa Debicha w sprawie dotyczącej odwołania go z funkcji starosty przez wojewodę, a potem Wojewódzki Sąd Administracyjny. Kasacja została oddalona.

Starosta Krzysztof Debich  został odwołany przez wojewodę łódzkiego za to, że będąc starostą nie zlikwidowął działalności gospodarczej, a jedynie ją zawiesił. Z zawieszoną działalnością gospodarczą nie można być nawet bezrobotnym – ale jak widać przez bez mała 3 lata można było być starostą. Decyzje o odwołaniu starosty podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny, kilka miesięcy temu Krzysztof Debich złożył kasację wyroku do NSA, ale NSA podtrzymał zdanie wojewody i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Fatalny wydźwięk tej sytuacji jest taki, że starosta – który sam wydaje decyzje administracyjne, które muszą respektować mieszkańcy, nie zastosował się do decyzji administracyjnej wydanej względem niego.

Wraz z odwołaniem starosty odwołany jest cały zarząd powiatu. Nie oznacza to jednak, że Krzysztof Debich nie będzie mógł być wybrany po raz kolejny na ten urząd – jeśli rada powiatu tak zdecyduje może znów być starostą. Niemniej jednak powiatowa układanka złożona z obietnic zaczyna się od nowa. Do czasu powołania nowego starosty dotychczasowy zarząd powiatu pełni swoje funkcje.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *