Datura: Sezon na anielskie trąby!

datura
Datura: anielskie trąby

W lipcu popularna datura wygląda najokazalej. Odpowiednio pielęgnowane rośliny odpłacają nam teraz przepięknymi kwiatami. Dopiero jesienne chłody zakończą obfite kwitnienie.

Roślina pochodzi z ciepłych terenów Ameryki Południowej. W naszej strefie klimatycznej datura dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Bielunie (inna nazwa datury) lubią ciche, ciepłe i osłonięta od wiatru miejsca. Korzystnie wpływa na nie przestrzeń. I sprawa najważniejsza!

Jeżeli chcemy, aby datura miała dużo |(nawet kilkaset) kwiatów, musimy  zapewnić jej odpowiednią ilość wody. Dorodne rośliny potrafią „wypić” nawet 15 litrów wody na dobę – zadanie dla wytrwałych ogrodników amatorów. Wymają również obfitego nawożenia – najlepiej raz w tygodniu ( może być częściej) płynnymi nawozami, które bez kłopotu można kupić w każdym sklepie ogrodniczym.

Lipiec to również  najlepsza pora na rozmnożenie datury. Obcinamy wierzchołki pędów długości 15-20 cm, tak by miały lekko zdrewniałą podstawę. Obrywamy dolne liście, pozostawiając 2-3 górne. Koniec sadzonki warto włożyć do ukorzeniacza. Potem umieszczamy sadzonkę w wilgotnym torfie zmieszanym z piaskiem i okrywamy bezbarwną folią, w której musimy zrobić kilka otworków. Roślina ukorzenia się w ciągu miesiąca. Po tym czasie przesadzamy roślinę do żyznego podłoża.
Przed przymrozkami datury trzeba wnieść do ogrzewanego, ale chłodnego pomieszczenia. Jeśli rosnące w doniczce okazy postawimy na oszklonej werandzie lub w jasnym pokoju, przez krótki czas będą jeszcze kwitły. Nie wymagają wówczas intensywnego podlewania.
Najpóźniej w listopadzie przycinamy im wierzchołki i przenosimy donice do chłodnego pomieszczenia.
Moje datury zimują w piwnicy w temperaturze około 10-14 stopni. I na koniec bardzo istotna uwaga – nie pozwalajmy dzieciom bawić się nimi, ponieważ datury są silnie trujące.

Włodzimierz Andrzejewski (wa)

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *