Jabłka: nie dajmy się oszukiwać

nie dajmy się oszukiwać
Jabłka ubiegłoroczne są droższe od tegorocznych!

Że jabłka to samo zdrowie – wiemy wszyscy. Ale tego, że handel zarabia na nich po kilkaset procent – tego nie wiemy. Nie dajmy się oszukiwać.

To dzisiejszy obrazek z jednego z kutnowskich sklepów. Jabłka zebrane w ubiegłym roku mają cenę o prawie złotówkę wyższą niż tegoroczne! A jabłka z ubiegłego roku mają w tej chwili wartość co najwyżej… historyczną. Tymczasem w Polsce produkuje się zbyt dużo jabłek.

– W Polsce produkuje się około 4 milionów ton jabłek – mówi profesor Eberhard Makosz, prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych. – To zdecydowanie zbyt dużo. Taka ilość była odpowiednia, gdy wysyłaliśmy jabłka na eksport do Rosji.

W tej chwili z roku na rok produkcja jabłek jest większa. W tym roku owoce wiązały bardzo dobrze. Ale…

– W Polsce produkuje się odmiany, które nie są chętnie widziane na zachodzie, między innymi Szampion i Idared – mówi profesor Makosz. – Zresztą na zachodzie Europy spożycie jabłek też spada.

To, że ubiegłoroczne jabłka nie trafiły do przerobu do biogazowni to zasługa przede wszystkim przemysłu, który zagospodarował te jabłka, na które nie było zbytu. Prawie 1,5 miliona ton jabłek poszło na przerób – wyprodukowano z nich soki i koncentrat jabłkowy. Cena jabłek do przemysłu wynosiła około 20-25 gorszy za kilogram.

I choć oficjalnie podaje się, że ubiegłorocznych jabłek już w chłodniach nie ma (bo o tej porze roku już nie powinno ich być) – to jak widać jednak można je spotkać i to nawet w sklepach. I to w cenie o kilkaset procent wyższej, niż ich obecna prawdziwa wartość handlowa. Bo choć jabłka prezentowanie na zdjęciu to jabłka deserowe, to jednak nie są owoce odmian lubianych przez konsumentów.

W czasie, gdy jest w kraju ogromna nadprodukcja jabłek, a prognozy tegoroczne mówią nawet o 5 milionach ton warto, abyśmy to my – konsumenci – decydowali, co chcemy zjeść. Nie dajmy się oszukiwać!

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *