Czego dziś uczy nas historia? Foto: L. Martynowski

W poniedziałek obchodzony był w Polsce Dzień Pamięci o Holocauście i Powstaniu w Getcie Warszawskim. 78 lat temu żydzi zgromadzeni w warszawskim getcie wystąpili zbrojnie przeciwko Niemcom okupującym tereny Polski podczas II Wojny Światowej.

Z tego powodu przedstawiciele samorządu oraz organizacji społecznych złożyli kwiaty pod bramą dawnej Cukrowni Konstancja, gdzie w czasie okupacji znajdowało się kutnowskie getto.

Zastanawiając się, jak to było możliwe trudno nie zauważyć analogii z tym, co dzieje się teraz. Eksterminacja Żydów także zaczęła się od segregacji sanitarnej – dokładnie takiej samej, jaka teraz rozpoczyna się w naszym kraju i Europie. Dotyczy ona tym razem wszystkich narodów. Osoby poddające się dobrowolnie eksperymentom medycznym (jakim w świetle obowiązującego prawa unijnego są proponowane masowe zastrzyki) uważają się za lepsze od tych, którzy w eksperymencie nie chcą uczestniczyć. Dawniej Żydzi byli – zgodnie z propagandowymi hasłami – nosicielami wszy i tyfusu, za chwilę ci, którzy nie chcą poddać się presji sanitarnej będą uważani za roznosicieli zarazy.

Różnica jest tylko jedna. Niemcy panicznie bali się szalejącego w getcie tyfusu. Mój dziadek Bolesław Jędraszko nie bał się. Był lekarzem. Chodził do getta leczyć ludzi. Przez całe swoje życie, pracując jako lekarz, nigdy nie zamknął drzwi przed chorymi.

Gdy za kilka tygodni lub miesięcy w naszym kraju zostanie wprowadzona wraz z ,,paszportami kowidowymi” segregacja ludzi – przypomnijmy sobie getto przy ulicy Miskiewicza. To się zwykle tak zaczyna… Historia lubi się powtarzać, ale tylko od nas zależy, czy się powtórzy.

Zdjęcia: Lech Martynowski i Urząd Miasta Kutno

Kwiaty pod kutnowskim gettem

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *