Ciepła woda z głębin ogrzeje kutnowskie mieszkania

Po wielu latach oczekiwań jest szansa na odwiert techniczny, mający sprawdzić, jaka woda znajduje się w głębinach pod Kutnem. inwestycja w geotermię, szacunkowo warta od 70 do 130 milionów złotych ma być prowadzona przez ECO Kutno.

– Wiemy od wielu lat, że pod naszym miastem mogą znajdować się złoża wody termalnej. Ostatnie analizy pokazują, że woda może mieć nawet 90 stopni Celsjusza, a to dobra informacja w kontekście planów ogrzewania geotermalnego – mówi Zbigniew Burzyński.

W związku z Europejskim Zielonym ładem wszyscy zaczynają poszukiwać tak zwanych alternatywnych źródeł energii. Prawie każdy, bo sąsiedzi Polski właśnie zamierzają otworzyć nową elektrownię węglową, a o skuteczności, czy może raczej o braku skuteczności, wiatraków i paneli słonecznych przekonali się Niemcy ostatniej zimy. Po prostu wiatraki stanęły, a zaśnieżone panele odmówiły posłuszeństwa.

O gorącej wodzie, która prawdopodobnie płynie pod Kutnem wiadomo od dawna, a o próbnym odwiercie mówi się od kilkunastu lat – wszystko z powodu pieniędzy. Odwiert jest drogi i… nie musi przynieść dobrych wiadomości. Można trafić na wodę położoną stosunkowo płytko pod powierzchnią gruntu lub wręcz przeciwnie. Im płycej – tym koszt eksploatacji takiej wody jest niższy, a więc inwestycja jest bardziej opłacalna.

Jak informuje Urząd Miasta Kutno, pierwszy odwiert badawczy ma być zlokalizowany w pobliżu Aquaparku Kutno, drugi, produkcyjny ma zostać wykonany na terenie ECO Kutno przy ulicy Oporowskiej. ECO Kutno będzie ubiegać się o dofinansowanie odwiertu badawczego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *