Centrum Kutna jako park kulturowy?

park kulturowy
Park kulturowy w centrum Kutna? – dlaczego nie?

Gminny program opieki nad zabytkami Miasta Kutno przewiduje utworzenie w centrum Kutna parku kulturowego. W województwie łódzkim są do tej pory dwa obiekty działające jako park kulturowy.

Decyzję o uznaniu kompleksu obiektów za park kulturowy podejmuje rada miasta. Radni na najbliższej sesji będą dyskutować o Gminnym programie opieki nad zabytkami, którego projekt można pobrać TUTAJ.

Dlaczego utworzenie parku kulturowego w centrum miasta może mieć znaczenie? – Bo wprowadzenie tej formy ochrony zabytków podnosi prestiż obszaru i powoduje większe możliwości pozyskania środków finansowych, ponieważ przyznawana punktacja przy ocenie wniosków jest zwiększana dla parków kulturowych. Miasto Kutno tworząc park kulturowy zyskałoby mocną kartę przetargową w ubieganiu się o fundusze na przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji obszaru objętego granicami parku – czytamy w projekcie gminnego programu opieki nad zabytkami.

Gminny program opieki nad zabytkami zawiera jedynie propozycję utworzenia parku kulturowego, ale jeśli miałoby to pomóc w pozyskaniu pieniędzy warto z tym nie zwlekać. Remont Placu Wolności jest bardziej niż pilny, a obietnice, że zostanie przeprowadzony słyszymy już od kilku lat. Jednak ciągle jeszcze nie ma żadnego konkretnego terminu. Nie można się nawet doprosić o remont śliskich kamiennych schodów, prowadzących na plac bo… za chwilę będzie remont placu.
Może w tej sprawie coś wyjaśnią zapowiadane na przyszły tydzień konsultacje społeczne.

Dodajemy jeszcze, że na terenie województwa utworzono dwa parki kulturowe „Miasto tkaczy” w Zgierzu
i „Wzgórze Zamkowe w Sieradzu”. Oba obszary poddawane są procesom kompleksowej
rewitalizacji z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Łódzkiego.

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

1 komentarz


  1. Poza tym, że bzdurą totalną jest stwierdzenie, że są tylko dwa Parki kulturowe w woj. łódzkim. Oprócz Sieradza i Zgierza jest jeszcze Łódź i Leszczynek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *