Jak będzie wyglądać reforma edukacji w Kutnie?

Reforma edukacji spędza sen z powiek wielu samorządom, jednak wygląda na to, że władze miasta są do reformy przygotowani. Jak będzie wyglądać reforma edukacji w Kutnie?

 – Po feriach w szkołach podstawowych odbędą się spotkania z rodzicami, gdzie przedstawimy wszystkie nasze zamierzenia – mówi Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna ds. oświaty. W budynkach gimnazjów powstaną szkoły podstawowe, ale zależy nam, żeby znalazły się tam nie tylko 7 klasy, ale pełne szkoły podstawowe.

Władze miasta zamierzają więc rozmawiać z rodzicami o tym, czy część z nich nie chciałoby przenieść swoich pociech z innych szkół podstawowych do tych, które powstaną od nowego roku szkolnego.

– W budynku Gimnazjum nr 1 powstanie Szkoła Podstawowa nr 7, w Gimnazjum nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 2 – dodaje Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna. – W budynku Gimnazjum nr 3 będzie… Szkoła Podstawowa nr 5.

Jak widać, ,,piątka” ma być przeniesiona z ulicy Konduktorskiej na Łęczycką.

 – Tu już jesteśmy po wstępnych rozmowach z nauczycielami i rodzicami – mówi Zbigniew Wdowiak. – Jest wstępna zgoda na takie rozwiązanie. My zapewnimy transport, który dowiezie dzieci z Azorów do szkoły i odwiezie po zajęciach.

Zbigniew Wdowiak podkreśla, że wszystkim zależy na tym, aby obecna reforma oświaty budziła jak najmniej emocji.

 – Bez mała 20 lat temu, gdy powstawały gimnazja, w szkołach tych było wiele problemów: klasy były bardzo liczne, a w gimnazjach było bardzo wielu uczniów – dodaje wiceprezydent. -Na przestrzeni czasu to się jednak zmieniło. Uczniów jest mniej, a badania potwierdzają, że polscy gimnazjaliści osiągają dobre wyniki w porównaniu z ich rówieśnikami z innych krajów Europy. Model: szkoła podstawowa + szkoła średnia zachował się przede wszystkim w krajach skandynawskich. W większości krajów europejskich istnieją szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie.

Prezydenci podkreślają też, że zmienią się problemy w szkołach podstawowych.

 – Inicjacja alkoholowa, papierosowa, a nawet seksualna będzie teraz problemem w szkołach podstawowych – mówi Zbigniew Wdowiak. – Nauczyciele będą więc musieli sprostać nowym wyzwaniom.

Relacja Rafała Owczarka:

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *