Jaki będzie Pałac Saski po rewitalizacji?

Już niedługo rozpoczną się prace projektowe. Pałac Saski ma stać się obiektem wystawowym Muzeum Regionalnego w Kutnie. Dostawionych zostanie także kilka budowli, które pozwolą poruszać się między starym ratuszem a pałacem bez wychodzenia na zewnątrz.

Podczas konferencji zorganizowanej przez kutnowskie muzeum dowiedzieliśmy się, na jakim etapie są prace związane z przygotowywaną rewitalizacją obiektu.

Tak wyglądał Pałac Saski po pożarze w 2003 roku – fot. Michał Jabłoński

– Pałac Saski powstał w połowie XVIII wieku, zachowały się plany i rysunki – mówił dr Piotr Stasiak, wicedyrektor muzeum. – Te dokumenty są punktem wyjścia do przygotowywanej rewitalizacji, jednak nie jest to prosta sprawa. Pałac Saski bowiem nie ma swojego odpowiednika. Nie jest zajazdem, ale też nie jest rezydencją – jest pałacem pocztowym.

W połowie XIX wieku pałac miał przeznaczenie urzędowe, potem został kupiony przez cukiernika i zaczął zyskiwać charakter handlowy.

– Żeby pałac po rewitalizacji spełniał założoną przez muzeum rolę trzeba dostawić nowe pawilony, aby utworzyć nowy system komunikacyjny – mówił dr inż. arch. Marcin Górski z Konserwatorskiej pracowni architektonicznej Festgrupa. – Dlatego mówimy nie tylko o pałacu w ruinie, ale o całym kompleksie obiektów. Naszym zadaniem jest opracować projekt tak, aby zespół kilku obiektów stał się jedną całością. Do naszych obowiązków należy także podpowiedź, jakie technologie stosować, przy rewitalizacji tego obiektu.

Firma Archistructura z Warszawy przygotowała ekspertyzę stanu technicznego konstrukcji Pałacu Saskiego. Nie jest tajemnicą, ze najbardziej zniszczone przez pożar jest skrzydło zachodnie. A jak jest w innych miejscach?

– Konstrukcja drewniana szkieletu ścian jest zniszczona i miejscami zdeformowana – mówił dr inż. arch. Krzysztof Raszczuk. – Ogólnie można powiedzieć, ze stan techniczny obiektu jest nieodpowiedni. Grube elementy drewniane ucierpiały w pożarze, ale często są uszkodzone powierzchniowo – po oczyszczeniu mogą się nadawać do wmontowania przy rewitalizacji pałacu, choć niekoniecznie w tym samym miejscu.

Największym wyzwaniem będzie zaprojektowanie nowoczesnych instalacji tak, by nie zmieniły zabytkowych wnętrz. Trzeba pomyśleć o wentylacji, ogrzewaniu, instalacji elektrycznej i urządzeniach, które utrzymają ,,atmosferę” w parametrach odpowiednich do pokazywania cennych eksponatów – i wszystkie te instalacje muszą spełniać współczesne normy techniczne.

Pałac Saski powinien zostać zrewitalizowany do końca 2020 roku.

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *