ASF w województwie łódzkim. Daleko od Kutna, ale…

ASF to afrykański pomór świń. To wirusowa choroba, która od kilku lat spędza sen z powiek hodowcom trzody chlewnej. Wykrycie ogniska choroby w stadzie utrzymywanym w gospodarstwie skutkuje wybiciem i utylizacją całego stada. W kłopoty wpadają także hodowcy świń z pobliskich gospodarstw.

ASF zostało wykryte w trzech stadach w południowej części województwa łódzkiego. Teren powiatu kutnowskiego nie znajdzie się w strefach z obostrzeniami, ale trzeba zachować zasady bioasekuracji.

– W dniach 19-20 czerwca 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach informację o dwóch dodatnich wynikach badań laboratoryjnych potwierdzających wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim, w powiatach łódzkim wschodnim w miejscowości Kruszów, gm. Tuszyn oraz wieruszowskim, w miejscowości Świątkowice, w gm. Lututów. Były to odpowiednio 3 i 4 ognisko ASF w bieżącym roku w Polsce, w gospodarstwach utrzymujących odpowiednio 150 i 40 świń – informuje ministerstwo rolnictwa. – Ognisko ASF nr 5 w 2021 r. zostało wyznaczone 21 czerwca 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 23 świnie, położonym w miejscowości Dzietrzkowice, gmina Łubnice, powiat wieruszowski, województwo łódzkie.

Są podejrzenia, że powodem choroby mogło być kupienie chorych warchlaków.

Jak informuje Urząd Wojewódzki w Łodzi, w związku z rozporządzeniem wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa łódzkiego, w dniach 26 oraz 27 czerwca odbędą poszukiwania padłych dzików na terenie powiatów: łódzkiego wschodniego i wieruszowskiego. Dziki uważane są bowiem za zwierzęta roznoszące wirusa ASF. Warto jednak, aby wszyscy mieszkańcy wiedzieli, jak się zachować w przypadku znalezienia martwego dzika w lesie. Przede wszystkim konieczne jest zawiadomienie najbliższego powiatowego lekarza weterynarii. Warto także oznaczyć miejsce tak, aby służby weterynaryjne łatwo odnalazły padłe zwierzę.

I najważniejsze – wirus ASF jest niegroźny dla ludzi. Mięso ze świni chorej na ASF nie jest także dla ludzi szkodliwe.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *