ASF u bram województwa. To problem nas wszystkich

 

Wydawać by się mogło, że problem ASF czyli afrykańskiego pomoru świń dotyczy tylko rolników. Tak jednak nie jest, bo mieszkańcy miast mogą także niechcący przyczynić się do rozprzestrzeniania choroby.

Być może właśnie ,,zawleczenie” wirusa ASF w resztkach jedzenia w okolice Warszawy stało się przyczyną rozprzestrzeniania się choroby w okolicach Warszawy. Stąd już tylko krok do naszego województwa. Dziś w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa o Afrykańskim Pomorze Świń.

Wirus ASF dla ludzi jest nieszkodliwy, nawet jeśli zjemy mięso nim zarażone. ASF jest jednak śmiertelny dla trzody chlewnej i dzików.

– Wirus ASF cechuje się dużą odpornością na czynniki środowiskoweszczególnie na wysychanie i gnicie – mówi Roman Owecki, Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii. – W temperaturze pokojowej wirus przeżywa 18 tygodni. Rezerwuarem wirusa i źródłem zakażenia są dziki, które w skutek niekontrolowanego przemieszczania się stają się istotnym wektorem przenoszenia tej choroby. Drugim wektorem są ludzie, którzy w sposób niekontrolowany przenoszą tego wirusa. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tą chorobą.

Objawy ASF u trzody to: wysoka gorączka (42 stopnie u świń), duszności, wypływ krwi z nozdrzy oraz wybroczyny i zasinienia na skórze po obu stronach szyi. Choroba ta wywołuje bardzo duże straty ekonomiczne spowodowane ubytkami zwierząt, kosztami eliminacji wirusa, wypłaty odszkodowań, wstrzymanie obrotu i eksportu świń oraz artykułów żywnościowych wyprodukowanych z zakażonego mięsa. Roman Owecki zaznaczył, że na terenie województwa jest ok 1,4 mln świń  w ponad 40 tys. stadach – jest to czwarty wynik w kraju. Największa koncentracja jest na terenie powiatu piotrkowskiego – 400 tys. świń.

Aby zapobiec ASF należy przestrzegać zasad bioasekuracji (działania ochronne zmierzające do zapewnienia takich warunków w gospodarstwach,  aby zminimalizować ryzyko tej choroby) oraz podnosić świadomości rolników i hodowców np. poprzez szkolenia.
Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii Roman Owecki omówił też zasady bioasekuracji: stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (w tym mycia i odkażania rąk oraz oczyszczania i odkażania obuwia), bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń, używanie odzieży i obuwia ochronnego, wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściem do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, sporządzanie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń z podziałem na grupy wiekowe, zabezpieczenie wybiegu dla świń z podwójnym ogrodzeniem, jeżeli świnie są wypuszczane na wybiegi, prowadzenie rejestru pojazdów i osób, które wjeżdżają na teren gospodarstwa i wyjeżdżają, zakaz wnoszenia i wwożenia dzików żywych i martwych, zakaz dopuszczania do czynności związanych z obsługą świń osób, które w ciągu ostatnich 72 godzin zajmowały się odstrzałem zwierząt.
– Spotykamy się z myśliwymi podczas patroli prewencyjnych, wykonujemy odstrzały sanitarne, które na dzień 6 marca 2018 roku zostały wykonane w ponad 90 % zgodnie z rozporządzeniem wojewody – mówił Komendant Państwowej Straży Łowieckiej w Łodzi Krystian Gruchała. – Patrole są prowadzone głównie na ścianie wschodniej województwa, gdzie wirus ASF może się przedostać do naszego województwa z województwa mazowieckiego.

ASF u świń oznacza nie tylko padłe zwierzęta, ale i zakaz hodowli trzody na obszarze z restrykcjami. Już teraz w miejscach, gdzie takie zakazy obowiązują, patrole policyjne sprawdzają rolników pod kątem nielegalnych hodowli. To także ogromne straty materialne, i dla rolników i dla przetwórców i eksporterów mięsa. Warto więc starać się, by ASF się nie rozprzestrzeniało, a my wszyscy możemy mieć w tym udział, choćby dbając o to, by nie pozostawiać resztek żywności na przydrożnych parkingach czy po prostu ,,w lesie”.

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *