Album o Kutnie – to będzie dobry prezent na święta!

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wydało Album ze zdjęciami o Kutnie. Już teraz można być pewnym, że będzie to znakomity prezent pod choinkę.

– W ubiegłym roku prowadziliśmy akcję, gdzie można było uzyskać różaną tabliczkę adresową na swój dom za… zdjęcie – mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK. – Z tych zdjęć wybraliśmy kilkaset i złożyliśmy je w album. Często są to zdjęcia bardzo osobiste, ale stanowią część historii naszego miasta.

Autorzy, którymi są oprócz pani Bożeny także Karol Koszada i Elżbieta Świątkowska zdają sobie sprawę, że w publikacji mogą być błędy. Nie każdy bowiem potrafił powiedzieć, kto jest autorem danego zdjęcia i nie zawsze udało się rozpoznać wszystkie osoby widniejące na fotografii. Ale publikacja i tak jest warta co najmniej obejrzenia, a w weilu domach może stanąć na półce z ulubionymi książkami.

A co samo TPZK mówi o swojej książce?

Po wielu miesiącach przygotowań, przekazujemy Państwu album z fotografiami naszego miasta. Album, który powstał dzięki ludziom związanym z Kutnem – nie tylko dzisiejszym mieszkańcom, ale i tym, którzy tu się urodzili, przez jakiś czas mieszkali i którzy czują sentyment do naszego miasta.
Wśród członków Komitetu Redakcyjnego tego wydawnictwa, tylko Elżbieta jest, jak to się mówi potocznie „rodowitą Kutnianką”, pozostali to „ludność napływowa”, która wrosła w to miejsce, pokochała je i chce tu być. Po kilkudziesięciu latach życia w mieście, (które wybraliśmy, albo ono wybrało nas), mówimy dziś z dumą o Kutnie– moje miasto.
Fotografie to wspomnienia, które dano nam trzymać w rękach.
Na prośbę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, przeszukiwaliście Państwo swoje domowe archiwa, przepastne szuflady, pudełka tekturowe w szafach, by znaleźć w nich fotografie, z pietyzmem przechowywane od wielu, wielu lat, przez Was i Wasze rodziny. Fotografie czasem zniszczone upływem czasu, pogniecione, pobladłe lub pożółkłe z naderwanymi brzegami od wielokrotnego trzymania w rękach i oglądania.
Zebraliśmy od mieszkańców naszej „Małej Ojczyzny” kilka tysięcy zdjęć, wykonanych najczęściej przez fotografów amatorów na przestrzeni całego XX wieku. Wybraliśmy te, które według nas mogą wzbudzić zainteresowanie, a może zachwyt nad pięknem i innością Kutna.
Opisać miasto za pomocą fotografii nie jest łatwo. Powstaje dylemat, jaką przyjąć formułę prezentacji, co powinno być priorytetem, co należy wyeksponować, jako motyw przewodni. Nad tymi zagadnieniami dyskutowaliśmy długo i często, nie zawsze dochodząc do jednoznacznych wniosków, ale w tych dyskusjach wypracowaliśmy konsensus. Połączyliśmy wszystkie zdjęcia w jedną całość, starając się zachować chronologię przedstawionych zdarzeń, a głównym motywem i najważniejszą treścią tego albumu są mieszkańcy, którzy to wszystko stworzyli i tworzą nadal – obywatele miasta Kutno.
Przedstawiliśmy fotografie dokumentujące życie codzienne mieszkańców i zdarzenia zachodzące w naszym mieście. Waga tych epizodów była różna. Zatrzymane w kadrze obrazy ilustrują wydarzenia często ważne tylko dla pojedynczej osoby, a czasem dla wszystkich mieszkańców domu, ulicy, zakładu pracy czy całego miasta.
Staraliśmy się przygotować wydawnictwo dobrze, ale jednocześnie mamy świadomość, że nie wszystko udało się zrobić tak jak zamierzaliśmy.
W niektórych podpisach pod zdjęciami mogą być błędy, których staraliśmy się ustrzec. Pomimo licznych konsultacji z innymi mieszkańcami Kutna, mogliśmy się pomylić. Bądźcie dla nas wyrozumiali, albowiem pamięć ludzka jest ulotna.
Mogą się również zdarzyć niezamierzone pomyłki dotyczące autorów zdjęć. Nie będąc w stanie dokonać wyczerpującej weryfikacji, opieraliśmy się głównie na informacjach uzyskanych od darczyńców fotografii. Kiedy nie mogliśmy ustalić nazwiska autora zdjęcia, dodawaliśmy notkę z czyich zbiorów, czy archiwów zdjęcie pochodzi.
Zamieszczone zdjęcia zostały zamknięte cezurą czasową XX wieku.
Oglądajcie nasze miasto sprzed kilkudziesięciu lat, być może na zdjęciach rozpoznacie swoich krewnych, znajomych czy rówieśników. Zobaczycie Kutno zmieniające się pod wpływem wydarzeń historycznych, wynalazków i pracy jego mieszkańców. Przeglądając strony albumu, wędrować będziecie śladami historii naszego miasta, historii trwale związanej z dziejami Polski i świata.
Patrząc na twarze ludzi, zatrzymane w migawce aparatu, mieszkańców Kutna w ich odświętnych strojach lub przy codziennej pracy, dotykać będziecie okruchów tamtej rzeczywistości. Zauważycie zmiany, jakie zaszły w pejzażu i architektonicznej tkance miasta, w ruchu ulicznym, stylu ubioru przechodniów. Wszystko to było kiedyś elementem zwykłej codzienności, a dziś określamy to dziedzictwem kulturowym, w wymiarze „Małej ojczyzny”.
Oglądając fotografie Kutna, odkrywajcie uroki jego ówczesnych miejsc i ludzi, uroki tamtego świata, który przeminął, ale wciąż żyje na papierze fotograficznym, przechowywany w naszej, teraz już wspólnej pamięci.
Zapraszamy Was na spacer po dawnym Kutnie, po obrazach zachowanych w pamięci mieszkańców.

Komitet Redakcyjny
Publikacja poświęcona jest pamięci Marka Wójkowskiego

Promocję wydawnictwa albumowego „Kutno- miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców” współfinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno pana Zbigniewa Burzyńskiego miała miejsce podczas obchodów 45-lecia działalności TPZK. Nasze najnowsze wydawnictwo promowali  dr Karol Koszada i dr Elżbieta Świątkowska  – członkowie Komitetu Redakcyjnego.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *