Agnieszka Mikołajczyk uhonorowana

Agnieszka Mikołajczyk
Agnieszka Mikołajczyk została uhonorowana nagrodą prezydenta miasta w dziedzinie kultury

Agnieszka Mikołajczyk, śpiewaczka operowa otrzymała wczoraj nagrodę Prezydenta Miasta Kutno w dziedzinie kultury. Nagrodę wręczono podczas Gali Szkoły Muzycznej w Kutnie.

Agnieszka Mikołajczyk (pseudonim artystyczny – Aga Mikołaj) jest jedną z największych śpiewaczek operowych o światowej sławie. Urodziła się w Kutnie w 1971 roku. Ukończyła PSM I stopnia i rozpoczęła naukę w PSM II stopnia w klasie śpiewu pana Józefa Śledzickiego. Po maturze rozpoczęła dalszą edukację muzyczną w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie w latach 1990 do 1996 studiowała w klasie śpiewu prof. Antoniny Kaweckiej. Podczas studiów pani Agnieszka Mikołajczyk otrzymała grant z University of Music and Performing Arts.  W roku 1997 odbyła lekcje mistrzowskie z Renatą Scotto, a następnie w latach 2001-2006 u prof. Elisabeth Schwarzkopf.

W 2006 roku – na krótko przed śmiercią Elisabeth Schwarzkopf napisała „Aga Mikołaj to jeden z najlepszych sopranów naszych czasów i jest godnym następcą mojego pokolenia”. Artystyczna kariera Agi Mikołaj rozpoczęła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu (1995-2002), gdzie występowała jako Contessa (Wesele Figara), Pamina (Czarodziejski flet) i Rachel (La juive wystąpił). W tym samym sezonie wystąpiła również w Teatrze Wielkim (Warszawa) oraz na scenach operowych Łodzi, Wrocławia, Luksemburga, Heilbronn i Hanoweru. Na początku swojej kariery Aga Mikolaj zdobyła kilka nagród na międzynarodowych konkursach wokalnych.

Od września 2002 r. Aga Mikołaj śpiewa w Bayerische Staatsoper w Monachium. Gościnnie występuje również w europejskich teatrach operowych w: AaltoTheater, Opèra Bastille w Paryżu, Wiedeń Volksoper, Teatrze Narodowym w Pradze, Operze Niemieckiej w Berlinie, Graz Opera i Teatrze Narodowym w Mannheim. W roku 2004 Aga Mikołaj odbyła z Operą Wiedeńską tournée w Japonii, pod batutą Seiji Ozawa. Zaangażowanie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie doprowadziły do występów w Chicago, Cleveland, Pittsburgh, Filadelfii, Providence i Montrealu. Agę Mikołaj można usłyszeć na płycie opublikowanej przez Naxos „Siedem bram Jerozolimy”, która została nominowana do Grammy Awards w 2008 roku.

Tyle oficjalny życiorys. Wielu z nas zna jednak panią Agnieszkę przede wszystkim jako absolwentkę II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Wiemy też doskonale, że nigdy nie odmówiła występu charytatywnego i często zagląda do naszego miasta.

źródło i foto: Urząd Miasta Kutno

am1 am2

 

 

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *