47 kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi

W Polsce średnio 47 kobiet dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi. Rocznie na chorobę tę umiera ok. 6 tys. Polek. W dużej mierze wynika to z tego, że wiele kobiet nie potrafi badać swoich piersi lub… nie znajduje na to czasu.

Młody wiek nie chroni

Jak zauważa w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl psychoonkolog Adrianna Sobol, ekspertka firmy Braster: – Rak piersi nie dotyczy tylko kobiet 50 plus. Na chorobę tę zapadają także te w młodym wieku, 20-latki, 30-latki. U młodych kobiet przebiega ona często w znacznie bardziej inwazyjny sposób.

Tym większe znaczenie ma w ich przypadku profilaktyka. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Warto dobrze się odżywiać oraz uprawiać sport.

Wiele kobiet nie potrafi się badać

Niestety kobiety rzadko badają swoje piersi. Często dlatego, że nie umieją tego robić lub nie znajdują na to czasu. Osoby, które nie wiedzą, jak badać się palpacyjnie (za pomocą dotykania i uciskania palcami), mogą skorzystać z urządzenia do badania piersi – Brastera. 

– Urządzenie pobiera obraz termograficzny. Następnie jest on wysyłany przez aplikację do serwisu telemedycznego. Tam odbywa się analiza obrazu. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, w ciągu dwóch dni roboczych otrzymamy informację – mówi ekspertka.

Nie trzeba jednak uciekać się do aż tak nowoczesnych metod. Wielu lekarzy przekonuje, że tak naprawdę najlepszą metodą jest comiesięczne samobadanie piersi – dzięki systematyczności każda kobieta pozna swoje piersi i najszybciej znajdzie guzka. Dobrą metoda jest także USG piersi. Co do mammografii zdania są podzielone: pojawiają się badania, z których wynika, że przesiewowe badania mammograficzne nie spowodowały zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka  (linki do badań w języku angielskim pod artykułem). Poza tym mammografia to duża dawka promieniowania rentgenowskiego.

Najlepiej więc spytać lekarza, do którego mamy zaufanie, jak skutecznie zapobiegać chorobie.

źródło: InfoWire.pl

linki do badań:

https://academic.oup.com/eurpub/article/24/6/1017/608007

http://www.bmj.com/content/343/bmj.d4411

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *