29 września – Dzień Kawy

Dziś Dzień Kawy
29 września – Dzień Kawy

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez małej czarnej lub dużego latte. Właśnie dziś jest dobra okazja, by porozmawiać o kawie. 29 września to bowiem Dzień Kawy.

Wydawać to się może dziwne, ale święto przyszło do nas z Japonii. Obchodzone jest w wielu krajach. Co jakiś czas zmieniają się doniesienia o kawie. Raz jest potępiana, jako podnosząca ciśnienie i podrażniająca żołądek, a kilka lat później słyszymy, że zapobiega chorobie Alzheimera i udarowi mózgu.

Jaka więc jest kawa? Na pewno – smaczna. Prawie każdy dorosły pije kawę, a statystyki mówią, że pijemy jej w Polsce coraz więcej. Kawa jest parzonym napojem przygotowywanym z palonych ziaren kilku gatunków wiecznie zielonych krzewów i drzew z rodziny marzanowatych. Zawiera kofeinę – im mocniej jest palona tym kofeiny jest mniej. Jedno wolą delikatną Arabicę, inni wolą mieszanki z pobudzającą Robustą. Ile osób – tyle ulubionych kaw. Nic więc dziwnego, że i kawa doczekała się swojego święta.

Najmocniejsza i najbardziej pobudzająca jest parzona po włosku w kawiarce typu moka. Arabowie i Turcy parzą ją w tygielku i pilnują, by była bardzo słodka. Dla większości z nas marzeniem jest kawa z ekspresu – i coraz częściej te marzenia spełniamy. Pijmy więc kawę! Na zdrowie!

kawa
Najbardziej pobudzająca jest z kawiarki typu moka

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *