242 miliony złotych – Kutno z budżetem na 2019 rok

Podczas poniedziałkowej sesji Rada Miasta Kutno uchwaliła budżet miasta na 2019 rok. Największe pozycje w wydatkach to tradycyjnie: edukacja, pomoc społeczna i inwestycje.

– Teoretycznie nie musimy się spieszyć z uchwaleniem budżetu, ale uchwalając go w grudniu ułatwiamy życie wielu organizacjom – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.– Budżet jest szczególny pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to budżet pierwszego roku pierwszej 5-letniej kadencji. Nie wszystko da się zrobić w 2-3 lata, wiele inwestycji można rozłożyć na dłuższy okres.

Co ciekawe, dopiero w piątek po południu do Urzędu Miasta Kutno dotarła opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o planowanym na przyszły rok budżecie.

– Budżet będzie podobny do tego z 2018 roku, ale chciałbym, aby jego realizacja podobna nie była – mówił prezydent. – Praktycznie wszystkie duże projekty inwestycyjne przechodzą na 2019 rok, niektóre zostały w 2018 roku zrealizowane częściowo. Chciałbym, żeby realizacja budżetu nie była podobna do tegorocznej, gdy spotkały nas na przetargach bardzo duże wzrosty cen od 50 do nawet 100%, albo w ogóle nie było chętnych wykonawców.

Budżet miasta to 242 miliony złotych. Dochody to 216 milionów, przychody – 25 milionów, z czego 14 milionów stanowią obligacje niewykorzystane w tym roku.

– Ministerstwo Finansów zaplanowało wzrost dochodów z PIT dla Kutna o… 6 milionów złotych. To szokująco dużo – mówił prezydent Burzyński. – Zazwyczaj wzrost wynosił 2-2,5 miliona złotych.

Tradycyjnie największą pozycję wśród budżetowych wydatków stanowi edukacja – na ten cel przeznaczonych będzie 56 milionów złotych. 53 miliony złotych to z kolei planowane wydatki na pomoc społeczną wraz z programem 500+ włącznie. Trzecie ponad 50 milionów to wydatki inwestycyjne: 15 milionów środki własne, 14 milionów z obligacji i 23 miliony złotych z UE.

Po krótkiej dyskusji budżet miasta został uchwalony. 7 radnych opozycyjnych wstrzymało się od głosu, a ,,za” budżetem głos oddało 13 radnych.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *