15 grudnia ruszy ,,ogrzewalnia” dla bezdomnych

Od 15 grudnia w budynku przy ul. Mickiewicza 104 będzie ogrzewalnia dla osób bezdomnych. Już teraz warto jednak pamiętać o tych, dla których los nie zawsze był łaskawy.

 – Termometry wskazują coraz niższe temperatury. To początek wyjątkowo trudnego czasu dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych – informuje Komenda Powiatowa Policji w Kutnie. – Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować im życie. Od 15 grudnia na terenie Kutna przy ul .Mickiewicza 104 zostanie uruchomione nowe miejsce schronienia dla osób bezdomnych „Ogrzewalnia”.

Ogrzewalnia będzie doraźnym miejscem pobytu osób bezdomnych, przebywających na terenie miasta Kutna, które z powodu braku stałego miejsca pobytu nie mają innej możliwości zabezpieczenia się przed zimnem w nocy. Uchronić to ma osoby bezdomne przed wychłodzeniem i zamarznięciem.
Przyjęcia osób bezdomnych będą odbywać się w godz. 16.00-8.00 każdego dnia tygodnia do 30 kwietnia 2018 r. W okresie silnych mrozów czas otwarcia Ogrzewalni może ulec wydłużeniu.
Osoby bezdomne zgłaszające się do Ogrzewalni będą mogły skorzystać z pomocy w formie schronienia, odzieży, ciepłego napoju oraz wykonać podstawowe zabiegi higieniczne. Ponadto mogą liczyć na pomoc pracownika socjalnego w ramach jego pracy socjalnej po zgłoszeniu się do tut. Ośrodka i podjęciu współpracy.

 Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery Policji 997 oraz 112.

Policja zwraca się z prośbą o przekazywanie informacji o osobach bezdomnych, a także samotnych, które wymagają pomocy. Nasze służby patrolowe zareagują na każde wezwanie. Policja współpracuje z przedstawicielami pomocy społecznej, noclegowniami oraz Strażą Ochrony Kolei i Strażą Miejską. Podczas wspólnych patroli kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

 – Osoby zagrożone zamarznięciem odwożone są do domów, schronisk, noclegowni, ośrodków pomocy społecznej– informują policjanci. –  W tym szczególnym czasie nawet drobne zaniechanie może doprowadzić do tragedii. Wypity alkohol sprawia, że odczuwanie zimna jest inne i osoby odurzone alkoholem pozostając zbyt długo na zewnątrz mogą narazić się na odmrożenia oraz wyziębienie organizmu.

Jeżeli sami Państwo nie jesteście w stanie pomóc takim osobom, poinformujcie służby, które dowiozą bezdomnych do miejsca gdzie będą mogły sie schronić i przetrwać ten trudny dla nich czas.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *